Właśc. Andrzej [Ludwik] Wieczorek.
Artysta malarz. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach malarskich. Plastyk miejski Gorzowa Wielkopolskiego.
Urodzony w Chmielniku koło Kielc. Z Gorzowem Wielkopolskim związany od 1979 roku. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1979, wydział malarstwa, grafiki i rzeźby, u prof. Stanisława Teisseyre’a i Tadeusza Brzozowskiego). W 1980 roku, w Technikum Zaocznym Kinematografii w Warszawie (filia w Poznaniu), uzyskał dyplom ze struktur wizualnych (specjalizacja komunikacji wizualnej i film eksperymentalny) u prof. Antoniego Zydronia. Wszechstronny artysta preferujący malarstwo olejne, grafikę użytkową i film. Tworzy prace od eksperymentu i abstrakcji malarskiej po nostalgiczne pejzaże z architekturą wiejską, pałacami i starymi dworkami oraz prace z zakresu współczesnej architektury.
Zadebiutował w 1975 roku na Festiwalu Szkół Artystycznych Nowa Ruda 74, przedstawiając film, wyświetlany jednocześnie z siedmiu projektorów. Na początku lat 80. przygotował (wspólnie ze » Szczepanem Wleklikiem) projekty plastyczne dla Kostrzyna nad Odrą, m.in. formy przestrzenne przed wjazdem do miasta, projekt parku (niezrealizowany) i inne. Obaj byli także wykonawcami części tych projektów.
W Gorzowie pierwsze prace zaprezentował podczas XIV Salon Sztuki, gdzie otrzymał wyróżnienie honorowe (1986). Zrealizowany w 1980 roku film dyplomowy pt. Kula, zaprezentował w 1979 roku podczas III Dorocznego Przeglądu Plastyki Gorzowskiej w Muzeum ZWCh Stilon.
W 1987 roku w » Małej Galerii BWA przedstawił pierwszą wystawę autorską, a w 1988 roku kolejną w » klubie EMPiK. Jest autorem koncepcji wystawy z okazji 35-lecia PRL (1979, Gorzów). Cykl jego pejzaży stanowi wystrój wnętrza restauracji Oda w hotelu Mieszko w Gorzowie. Od 1991 roku Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracował, skierowany przez szczecińską Art Gallery GA-ma, w Kolonii i Wuppertallu przy konserwacji obrazów pochodzących z kolekcji prywatnych (1990). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i konkursach, otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w VII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. J. Spychalskiego (Poznań, 1980, wyróżnienie) i Przeglądzie Plastyki Gorzowskiej (1992, nagroda za Tryptyk). Brał udział w I i II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (1987 i 1988). W 1993 roku jako jedyny Polak uczestniczył w niemiecko-francuskim dwutygodniowym sympozjum Schloss Neuhardenberg Mark Brandenburg L’Académie du Château (Neuhardenberg, Niemcy). Za swoją twórczość otrzymywał nagrody prezydenta miasta Gorzowa, m.in. w 1981 (za oprawy graficzne przygotowane dla » Muzeum Lubuskiego i » Amfiteatru), 1983 i 1985 roku.
W latach 1994-2000 zatrudniony w Urzędzie Miasta [UM] na stanowisku plastyka miejskiego. Był odpowiedzialny m.in. za zmianę wyglądu Gorzowa (nowy wystrój fasad kamienic przy ulicy Obotryckiej i » gen. Karola Sikorskiego). Jest pomysłodawcą pierwszych założeń architektonicznych i plastycznych » Dominanty oraz koncepcji powiązania » bulwarów wschodniego i » zachodniego z » mostem Staromiejskim (m.in. kolorystyka, metaloplastyka). Także pomysłodawca drobnej architektury w przestrzeni miejskiej, m.in. już nieistniejących gablot przy zbiegu » ulic Bolesława Chrobrego i Władysława Jagiełły przeznaczonych dla gorzowskich instytucji kultury (Muzeum Lubuskiego, » Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, » kina Kopernik czy » Wojewódzkiego Domu Kultury). Doprowadził do uporządkowania chaosu informacyjnego i spraw związanych z reklamami w mieście. Z pomocą dyrektor Wydziału Kultury UM » Lidii Przybyłowicz i architekta Daniela Frąca przygotował pierwsze założenia dotyczące budowy » filharmonii i jej otoczenia, które zakładało powstanie obok filharmonii małego amfiteatru i galerii sztuki, a poprzez połączenie placówek zlokalizowanych w okolicach ulicy Warszawskiej (m.in. » szkoła muzyczna, plastyczna, muzeum) utworzenie centrum edukacji artystycznej i wystawienniczej. Wiele jego projektów i założeń nie doczekało się realizacji ze względów finansowych i innych ograniczeń (np. wspomniany małego amfiteatr i galeria sztuki, nowoczesny bulwar położony po południowej stronie Warty, na wysokości » Spichlerza i » Nova Park) albo zrealizowano z dużymi zmianami (np. Dominanta).
W okresie pracy w UM ograniczył działalność artystyczną i wystawienniczą. Od 1995 roku, przez kilka lat, wspólnie z S. Wleklikiem prowadził firmę Pro-Art. Pracownia Andrzej Wieczorek. W 2022 roku przypomniał się dwiema wystawami: w kwietniu w holu Filharmonii Gorzowskiej i w listopadzie w » Galerii Pod Kopułą » Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta (pt. Andrzej Wieczorek. Malarstwo).
Jego prace reprodukowane były we wszystkich ważniejszych pismach fachowych w Polsce (m.in. „Sztuka”). Znajdują się w kolekcjach wielu firm, w tym w gorzowskich bankach i hotelach (Gracja, Mieszko, byłym Le Moulin), także zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Dania, Kanada, Francja, Szwecja i USA). Brał udział w licznych akcjach dobroczynnych (np. na Oddział Dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze [1999], bal noworoczny na Hospicjum w Gorzowie [2007]), przekazując zyski ze sprzedanych prac na cele charytatywne. Prywatnie miłośnik koni. Posiada własną stadninę koni arabskich. [ Dane na dzień: 2.02.2023 ]