SPICHLERZ

Spichlerz Właśc. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta - Spichlerz. Wcześniej też: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. Oddział Muzeum Warty - Spichlerz. XVIII-wieczny szachulcowy magazyn zbożowy, usytuowany na lewym brzegu Warty. Obecnie jeden z cenniejszych zabytków Gorzowa Wlkp.

Dokładna data wybudowania nieznana. Powstał po 1763 roku na miejscu reduty broniącej przeprawy mostowej. Przylegał do przeładunkowego nabrzeża. W drugiej połowie XIX wieku przekształcony w magazyn na potrzeby wojska. Po zakończeniu I wojny światowej i podpisaniu Traktatu Wersalskiego stracił na znaczeniu militarnym. Po 1920 roku, podobnie jak znajdujący się w centrum miasta Arsenał, przystosowany do działalności handlowej.

Po wojnie mieścił się tu magazyn GS Samopomoc Chłopska. W 1980 roku przeszedł kilkuletni gruntowny remont, po którym stał się własnością muzeum. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w 1989 roku. Ponownie odnowiony w latach 2010-2011. [ Dane na dzień: 10.01.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Spichlerz" - praca zbiorowa - 2011; [2] - "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : INSTYTUCJE, PLACÓWKI, ZAKŁADY | MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ | ZABYTKI, ARCHITEKTURA