NOVA PARK

Nova Park Największa w Gorzowie i województwie lubuskim galeria handlowa. Kompleks o powierzchni 75 tys. m kwadratowych (w tym ponad 32 tys. powierzchni handlowej) z wielopoziomowym parkingiem na 910 miejsc. Wybudowana na Zawarciu w latach 2008-2012.

W chwili otwarcia była wyposażona w 140 boksów z przeznaczeniem dla handlu i usług oraz 14 restauracji i punktów gastronomicznych. Znalazło w niej zatrudnienie blisko tysiąc osób. Wśród pierwszych najemców znalazły się tak uznane marki, jak: KFC (najpopularniejsza na świecie sieć restauracji serwująca dania z kurczaka), Pure Health & Fitness (pierwszy w województwie przedstawiciel znanej sieci salonów fitness), H&M, KappAhl, drugi w mieście salon KMPiK, Acapulco (wyposażona w najnowsze atrakcje sala zabaw dla dzieci), Matras (lider dystrybucji książek na polskim rynku), Elvis (największy gorzowski sklep muzyczny) i INTERSPORT (największa sieć sklepów sportowych w Polsce i na świecie). Koszt budowy NoVa Park wyniósł 200 milionów złotych.

Głównym wykonawcą kompleksu była irlandzka spółka Caelum Development, która wybudowała też Askanę, drugie co do wielkości centrum handlowe w Gorzowie, oraz była tytularnym sponsorem żużlowców Caelum Stal Gorzów (2008-2011). Galeria powstała w miejscu wybudowanych w drugiej połowie XIX wieku hal, w których od 1846 roku mieściła się fabryka kotłów H. Paucksch AG, a które po wojnie - od 1948 roku, aż do likwidacji w 2002 roku – zajmowały Zakłady Mechaniczne Ursus (znane też jako Zakłady Mechaniczne Gorzów). Hale wyburzono w latach 2008-2009. [ Dane na dzień: 18.11.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "66-400.pl"; [2] - portal: www.nova-park.pl
Zobacz też : MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ