DOMINANTA

Znana też jako Info Glob. Jeden z symboli Gorzowa. Przestrzenna konstrukcja stalowo-szkalna, zwieńczona kopułą z platformą widokową. Ustawiona w 2006 roku na rondzie św. Jerzego, w sąsiedztwie mostu Staromiejskiego na Zawarciu.

Zaprojektowana przez Autorską Pracownię Projektową FORMAT z Gorzowa w ramach projektu zagospodarowania wnętrza ronda wybudowanego w 2006 roku przy zbiegu ulic Grobla, Wał Okrężny i Przemysłowa. Głównymi elementami 20-metrowej konstrukcji są: ażurowa kula otoczona tarasem widokowym (oddanym w lipcu 2007 roku) i wkomponowany w jej wnętrze szklany walec ze spiralnymi schodami prowadzącymi z podziemnego holu na taras. Całość wsparta jest na 18 giętych podporach. Na tarasie zainstalowano trzymetrową elektroniczną tablicę wyświetlającą wiadomości z Gorzowa, temperaturę, zapowiedzi imprez kulturalnych, sportowych itp.

Podziemny hol pod Dominantą, do której prowadzą dwa zejścia (od ulicy Przemysłowej i Grobla), przystosowano na małą galerię handlową (10 pomieszczeń). Na jego środku zainstalowano fontannę w kształcie kuli ze spływającą po niej wodą, ustawioną na mozaice przedstawiającej różę wiatrów. Ściany pokryte są nazwami światowych metropolii ze wskazaniem odległości od Gorzowa oraz nazwami miast partnerskich współpracujących z Gorzowem. Na jednej ze ścian umieszczono tablicę z napisem: Tutaj jest środek Gorzowa Wlkp. 2007.

Od początku wygląd Dominanty wywoływał wiele emocji i skrajnych ocen. Konstrukcja, ze względu na niekonwencjonalne zaprojektowanie giętych podpór, określana jest mianem „pająka” (także „pajęczycą”, „Teklą”, itp.). U jej podstawy dominuje trawa, beton i papa. W 2007 roku Dominanta została wybrana najgorszą budowlą w Polsce w internetowym konkursie na Makabryłę minionego roku. Nie udało się w pełni zagospodarować podziemnych pomieszczeń Dominanty. Nie przyjął się handel ani usługi (najdłużej, w latach 2007-2012, działała kawiarnia Light Café). Nie udało się wykorzystać pomieszczeń na działalność kulturalną albo społeczną.

Dominanta została upamiętniona przez gorzowskich performersów Adams i Polisz Justin utworem muzycznym pt. Dominanta (2008, płyta pt. 750+1), do sprzedaży wprowadzono zapalniczki z jej obrazem, na Święcie Chleba w Bogdańcu jedna z gorzowskich piekarni upiekła konkursowy bochenek chleba z jej wizerunkiem (2008). W 2013 roku jej podziemia stały się na krótko galerią, w której swoje prace prezentowali Emil Kasela (fotografia) i Andrzej Moskaluk (rzeźba mobilna). Dominantą zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie. [ Dane na dzień: 17.09.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : ATRAKCJE GORZOWA | INFRASTRUKTURA MIEJSKA | MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ | ZABYTKI, ARCHITEKTURA