WOJCIECHOWSKI Roman [1947-2015]

Muzyk, pedagog, instruktor i działacz kultury. Także działacz społeczny.

Urodzony w Gorzowie. Zmarł tamże. Absolwent Technikum Łączności (1966), Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa skrzypiec u prof. M. Zielińskiego [1962] i instrumentów dętych u prof. J. Podzerka [1966]) oraz Studium Nauczycielskiego (1968, Wydział Wychowania Muzycznego, wszystkie szkoły w Gorzowie). Wieloletni nauczyciel wychowania muzycznego.

Od połowy lat 60. grał w gorzowskich zespołach młodzieżowych. M.in. w 1964 roku należał do działającego przy Liceum Ogólnokształcącym nr 19 (obecnie II Liceum Ogólnokształcące) zespołu Weseli Żacy (m.in. z Andrzejem Erdmannem i Andrzejem Koroną w składzie), który zainaugurował działalność klubu młodzieżowego przy ulicy Jagiełły, znanego obecnie jako Jazz Club pod Filarami. Współtworzył też m.in. zespół Betony, działający przy Gorzowskim Kombinacie Budowlanym Zachód. W latach późniejszych członek Gorzowskiej Orkiestry Kameralnej Odeon, big-bandu Warta Ton. Śpiewał też w chórze Cantabile (od 2011 roku).

Współzałożyciel (wraz z Czesławem Gandą) studenckiego kabaretu Kobyłka działającego przy Studium Nauczycielskim w Gorzowie (1967), do którego teksty pisali m.in. gorzowscy literaci Zdzisław Morawski i Kazimierz Wachnowicz (m.in. program pt. Na boso i na oklep). Jeden z pomysłodawców powołania Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego (1977). Instruktor i działacz kultury w Domu Kultury Kolejarz oraz Klubie Spółdzielczości Pracy. Należał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Klubu Poetów Okrągłego Stołu. Pisał wiersze. W 2011 roku zadebiutował na łamach "Pegaza Lubuskiego", a w 2014 roku ukazał się jego pierwszy tomik poetycki pt. Iris i inne wiersze w tece Portfel z wierszami Klubu Poetów Okrągłego Stołu (Gorzów, Biblioteka Pegaza Lubuskiego). Jego wiersze publikował także portal poetycki TRUML.pl. Dał się poznać jako interpretator utworów literackich. M.in. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie czytał utwory Zdzisława Morawskiego podczas wieczoru wspomnień poświęconego pisarzowi (2012) oraz utwory laureatów na zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Zdzisława Morawskiego (2014).

Po przejściu na rentę współpracował z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym w Gorzowie, gdzie zajmował się problemami rodzin i dzieci specjalnej troski. [ Dane na dzień: 22.09.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Pegaz Lubuski"; [2] - portal "EchoGorzowa"; [3] - "Portfel z wierszami Poetów Okrągłego Stołu" - 2014
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | DZIAŁACZE SPOŁECZNI | OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA | PISARZE | TWÓRCY