POECI OKRĄGŁEGO STOŁU

Klub Literacki założony w 1998 roku z inicjatywy Ewy Rutkowskiej przy Wojewódzkim Domu Kultury [WDK]. Od 2005 roku znany jako Klub Poetów Okrągłego Stołu.

Klub mający gromadzić początkujących autorów w różnym wieku i uprawiających różne gatunki literackie, a poprzez warsztaty i spotkania z uznanymi prozaikami i poetami pogłębiać ich warsztat. Na warsztaty zapraszani byli m.in. Kazimierz Furman, Czesław Markiewicz, Maciej Zdziarski i prezes gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich [ZLP] Krzysztof I. Szmidt (pomysłodawca nazwy Poeci Okrągłego Stołu), który niemal od początku działalności Klubu prowadzi zajęcia z jego członkami. Comiesięcznym warsztatom w Grodzkim Domu Kultury (następca WDK) towarzyszyły konkursy, m.in. O Złotą Frezję i O Kwiat Konwalii. Pierwszy okres działalności Klubu udokumentowany został antologią pt. Niemy krzyk traw (Biblioteka Klubu Literackiego GDK, 2000), a kolejne zbiory poezji członków Klubu ukazywały się co kilka lat. Wśród nich Portfel z Wierszami Poetów Okrągłego Stołu (Biblioteka Pegaza Lubuskiego, 2014), wydany w postaci 15 oddzielnych autorskich tomików połączonych portfelową okładką. Na okładce każdego tomiku umieszczono fotografię autora, wykonaną przez młodą poetkę Anetę Długołęcką (debiut w Portfelu). Wiersze członków Klubu wielokrotnie ukazywały się w różnych wydawnictwach zbiorowych gorzowskich poetów, jak np. w ważnej antologii Wsłuchani w Kamienie Gorzowa (2008), wydanej z okazji Jubileuszu 750-lecia Gorzowa, gdzie zamieszczono utwory 29 Poetów Okrągłego Stołu.

Wśród członków Klubu, których wiersze ukazały się w autorskich tomikach, są m.in.: Dariusz Banaszkiewicz, Maria Borcz, Krystyna Caban, Małgorzata Dobrowolska, Ferdynand Głodzik, Karol Graczyk, Beata Igielska, Marek Kierus, Beata Patrycja Klary, Alicja Łukasik, Kamila Meler, Agnieszka Moroz, Renata Paliga, Natalia Pałczyńska, Marek Piechocki, Małgorzata Prusińska, Teresa Wilczyk, Marek Lobo Wojciechowski, Roman Wojciechowski i Anna Żłobińska. Wielu z nich otrzymywało stypendia prezydenta miasta Gorzowa, marszałka województwa lubuskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także liczne nagrody literackie, w tym najbardziej prestiżowe w województwie lubuskim Wawrzyny (K. Graczyk, B.P. Klary i M. Lobo Wojciechowski); są też członkami ZLP (K. Caban, F. Głodzik, K. Graczyk i B. Igielska).

W latach 1998-2017 w spotkaniach i zajęciach klubowych uczestniczyło ponad 100 osób z Gorzowa oraz miast ościennych, jak Skwierzyna, Sulęcin, Drezdenko, Przytoczna i Dębno Lubuskie. [ Dane na dzień: 5.03.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Ewa Rutkowska; [2] - "Pegaz Lubuski"; [3] - portal: www.giik.pl
Zobacz też : KLUBY, ORGANIZACJE, STOWARZYSZENIA | PISARZE