POECI OKRĄGŁEGO STOŁU

Klub Literacki założony w 1998 roku z inicjatywy Ewy Rutkowskiej przy Wojewódzkim Domu Kultury [WDK]. Od 2005 roku znany jako Klub Poetów Okrągłego Stołu.

Klub mający gromadzić początkujących autorów w różnym wieku i uprawiających różne gatunki literackie, a poprzez warsztaty i spotkania z uznanymi prozaikami i poetami pogłębiać ich warsztat. Na warsztaty zapraszani byli m.in. Kazimierz Furman, Czesław Markiewicz, Maciej Zdziarski i prezes gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich [ZLP] Krzysztof I. Szmidt (pomysłodawca nazwy Poeci Okrągłego Stołu), który niemal od początku działalności Klubu prowadzi zajęcia z jego członkami. Comiesięcznym warsztatom w Grodzkim Domu Kultury (następca WDK) towarzyszyły konkursy, m.in. O Złotą Frezję i O Kwiat Konwalii. Pierwszy okres działalności Klubu udokumentowany został antologią pt. Niemy krzyk traw (Biblioteka Klubu Literackiego GDK, 2000), a kolejne zbiory poezji członków Klubu ukazywały się co kilka lat. Wśród nich Portfel z Wierszami Poetów Okrągłego Stołu (Biblioteka Pegaza Lubuskiego, 2014), wydany w postaci 15 oddzielnych autorskich tomików połączonych portfelową okładką. Na okładce każdego tomiku umieszczono fotografię autora, wykonaną przez młodą poetkę Anetę Długołęcką (debiut w Portfelu). Wiersze członków Klubu wielokrotnie ukazywały się w różnych wydawnictwach zbiorowych gorzowskich poetów, jak np. w ważnej antologii Wsłuchani w Kamienie Gorzowa (2008), wydanej z okazji Jubileuszu 750-lecia Gorzowa, gdzie zamieszczono utwory 29 Poetów Okrągłego Stołu.

Wśród członków Klubu, których wiersze ukazały się w autorskich tomikach, są m.in.: Dariusz Banaszkiewicz, Maria Borcz, Krystyna Caban, Małgorzata Dobrowolska, Ferdynand Głodzik, Karol Graczyk, Beata Igielska, » Marek Kierus, Beata Patrycja Klary, Alicja Łukasik, Kamila Meler, Agnieszka Moroz, Renata Paliga, Natalia Pałczyńska, Marek Piechocki, Małgorzata Prusińska, Teresa Wilczyk, Marek Lobo Wojciechowski, Roman Wojciechowski i Anna Żłobińska. Wielu z nich otrzymywało stypendia prezydenta miasta Gorzowa, marszałka województwa lubuskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także liczne nagrody literackie, w tym najbardziej prestiżowe w województwie lubuskim Wawrzyny (K. Graczyk, B.P. Klary i M. Lobo Wojciechowski); są też członkami ZLP (K. Caban, F. Głodzik, K. Graczyk i B. Igielska).

W latach 1998-2017 w spotkaniach i zajęciach klubowych uczestniczyło ponad 100 osób z Gorzowa oraz miast ościennych, jak Skwierzyna, Sulęcin, Drezdenko, Przytoczna i Dębno Lubuskie. [ Dane na dzień: 5.03.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Ewa Rutkowska; [2] - "Pegaz Lubuski"; [3] - portal: www.giik.pl
Zobacz też : KLUBY, ORGANIZACJE, STOWARZYSZENIA | PISARZE