II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Logo II Liceum Ogólnokształcącego Właśc. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie [II LO]. Wcześniej: Liceum Ogólnokształcące nr 19. Szkoła powołana w sierpniu 1949 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pierwotnie jako szkoła podstawowa, a od 1950 roku jako ogólnokształcąca.

Od 1951 roku znana była jako Liceum nr 19. W 1966 roku nadano jej imię Marii Skłodowskiej-Curie. Mieści się na » Zawarciu przy ulicy Przemysłowej. Poczet dyrektorów szkoły otwiera legendarny » Karol Herma (w latach 1950-1970). Duży wpływ na szkołę miały też Małgorzata Ragiel (kierowała szkołą w latach 1992-1999) i » Alina Nowak (1999-2011) - absolwentka tej szkoły, a w latach 2011-2014 » wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Kadrę pedagogiczną tworzyli m.in.: » Teresa Klimek, Halina Kołosowska, » Anna Makowska-Cieleń, » Antoni Możdżer, Romney Resney (pierwsza w historii szkoły nauczycielka z USA, ucząca języka angielskiego), Zofia Suchecka i Waldemar Szymczak.

Od 1991 roku odbywają się w szkole Gorzowskie Modele ONZ, które są symulacją rzeczywistych sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych. W kwietniu 1993 roku ówczesny wiceminister edukacji narodowej » Kazimierz Marcinkiewicz wydał zgodę na wdrożenie w II LO od września tegoż roku nowego systemu kształcenia, opartego na zmodyfikowanych wzorach amerykańskich. W 2010 roku z okazji jubileuszu ukazała się monografia szkoły My ze szkoły na Zawarciu. 60 lat II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp.. W 2022 roku II Liceum Ogólnokształcące zajęło pierwsze miejsce w województwie lubuskim w rankingu liceów i techników branżowego pisma "Perspektywy" (osiągnięcia na olimpiadach przedmiotowych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i z przedmiotów dodatkowych).

[ strona wymaga uzupełnienia ]

Zobacz też : » OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA