KAUP Hanna [1959- ]

Dziennikarka, wydawca, fotografik. Redaktor naczelna » "Ziemi Gorzowskiej". Blogerka, pisarka, moderatorka. Pedagog i społecznik.

Urodzona w Myśliborzu. Z Gorzowem Wielkopolskim związana od 1983 roku. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1982, filologia polska) i Uniwersytetu Szczecińskiego (2003, studia z wiedzy o kulturze europejskiej). Nauczycielka języka polskiego (1982-2002, poziom gimnazjalny i ponadgimnazjalny). Konsultant-wykładowca języka polskiego w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym (2003-2012). Także wykładowca dziennikarstwa dla osób niepełnosprawnych w Fundacji Arka w Bydgoszczy (2003-2012).

W latach 1995-2001 rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie. Ostatnia redaktor naczelna tygodnika "Ziemia Gorzowska" (2005-2009). Redaktor prowadząca "Wiadomości z Powiatu" wydawanych przez Starostwo Powiatowe w Gorzowie (2010-2019). Od 2010 roku jest redaktorem "Wieści z Bogdańca", a w latach 2017-2020 była redaktorem prowadzącym pismo "Wieści z Santoka". Od 2010 roku prowadzi własny portal internetowy www.egorzowska.pl. Jest też redaktorem i współwydawcą (wraz ze Stowarzyszeniem Św. Eugeniusza de Mazenoda) biuletynu » "Łączą nas ludzie i miejsca" (od 2016 roku). Od 2006 roku bierze udział w dorocznych międzynarodowych konferencjach Dziennikarzy dla Zdrowia "Polka w Europie" organizowanych m.in.: w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, w Danii, Czechach, Słowacji. W latach 2008-2011 uczestniczyła w Studium Dziennikarzy Europejskich Natolin w Warszawie. Uczestniczka programu "Perspektywa unijna i euroatlantycka. Newsroom – polskie wsparcie dla ukraińskich mediów" prowadzonego przez Centrum Europejskie Natolin, w ramach którego w 2010 roku napisała cykl pionierskich artykułów o funduszach unijnych wykorzystywanych przez gorzowskich przedsiębiorców.

Członkini grupy polskich wolontariuszy wileńskiego Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki i współpracownica założycielki tego hospicjum s. » Michaeli Rak. Współorganizatorka wyjazdów misyjnych z pomocą do Wilna, zbiórek funduszy na potrzeby tej placówki, m.in. podczas wieczoru autorskiego pt. Przestrzenie siostry Michaeli Rak (wrzesień 2022, » Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie), połączonego z promocją książki Małgorzaty Terlikowskiej Mężczyźni mojego życia. O miłości, miłosierdziu i dobrym pomaganiu, opowiadającej o życiu bohaterki. Michaeli Rak poświęciła także wystawę fotograficzną pt. Jak siebie samego, a w » Jazz Clubie Pod Filarami zorganizowała spotkanie o charakterze artystycznym. Zgłosiła siostrę do Ogólnopolskiej Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody" (przyznanej M. Rak w 2019 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego) i do tytułu » Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (nadany M. Rak w 2021 roku).

Od 2011 roku współpracowała z regionalną telewizją i regionalnym radiem (Radio Gorzów, Radio Plus, Telewizja Teletop), gdzie komentowała sytuację polityczną i społeczną miasta i województwa. W TVP3 prowadziła autorski program TeleGRAMY (2015-2016). Jako moderator prowadziła m.in. » Gorzowskie Spotkania Teatralne, spotkania jubileuszowe » klubu Na Zapiecku (z okazji X, XV i XX-lecia istnienia) i liczne spotkania autorskie (m.in. z » Bogusławem Dziekańskim, Janem Grzegorczykiem, Marią Peszek i Januszem Wiśniewskim). W latach 2004-2005 (wraz z » Markiem Zygmuntem Piechockim) realizowała interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne znane jako Re-animacje Sztuki (Jazz Club Pod Filarami). W 2005 roku założyła Grupę Literacką Wiązadło działającą przy » Stowarzyszeniu Twórczym "Wena", którego była też prezesem.

Autorka tomiku poezji 44 zaskoczenia (2003) oraz opowiadań włączonych do tomu Świat i ja, moje dobre i złe dni (2004). Swoją twórczość publikowała m.in.: w » "Pegazie Lubuskim" (od 2003 roku), bydgoskim piśmie "Świadectwo" oraz krakowskim "Serce i troska". Uczestniczka warsztatów literackich Klubu Literackiego Grodzkiego Domu Kultury. Pomysłodawczyni (wspólnie ze Stowarzyszeniem Ruchu Miejskiego Ludzie dla Miasta) i redaktorka wydawnictwa Dariusz Kostrzewa, czyli gorzowskie historie w karykaturze (2021) przypominającego gorzowskiego karykaturzystę » Dariusza Kostrzewę. Pięciokrotnie brała udział w spotkaniach w klubie Na Zapiecku: w 2003 roku, promując tomik 44 zaskoczenia, w 2004 roku – książkę Świat i ja, moje dobre i złe dni i w 2009 roku, opowiadając i prezentując fotogramy z jej pobytu na Ukrainie (Kontrasty Ukrainy), w 2019 roku w spotkaniu pt. Złodziejka ludzkich życiorysów, które poświęciła ludziom Gorzowa i w 2021 roku, promując wydawnictwo o D. Kostrzewie.

Działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest autorką scenariusza przedstawienia teatralnego Nie bądź wRAKIEM (2010), którego fragmenty były wystawiane na zamku w Suchej Beskidzkiej. Pomysłodawczyni kampanii W Gorzowie chcemy być zdrowi (2012) i Możemy, bo chcemy, czyli niepełnosprawni o niepełnosprawnych (2016). Także autorką scenariusza teatralnego pt. Jutro będzie lepiej (realizacja: H. Kaup i Teatr Tygiel) opowiadającego o pierwszych dniach Gorzowa Wielkopolskiego po II wojnie światowej.

Laureatka nagród dziennikarskich i fotograficznych, m.in.: za materiał Nie wyrzucam życia do kosza (2009 - I miejsce w województwie lubuskim), wyróżnienia w konkursie Dziennikarz Roku 2006. Nominowana do głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie fotograficznym za zestaw zdjęć Operacja mózgu (2007, organizowanym przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych). Także laureatka konkursów literackich: o Złotą Frezję (2004, I miejsce), zdobywczyni Gąsiora Ze Srebrnym Piórem (2005, I Nauczycielski Konkurs Literacki) oraz wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie literackim (Kraków 2004). W 2018 roku za materiały Siostra od dobrego umierania i Dziesięć lat jak dziesięć przykazań (oba o siostrze M. Rak) była nominowana do ogólnopolskiej nagrody Local Press 2018 przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Laureatka głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie Dziennikarzy dla Zdrowia na najlepszy materiał o sanatorium w Birsztanach i Druskiennikach na Litwie (2020). [ Dane na dzień: 9.12.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów H. Kaup
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : » ANIMATORZY KULTURY | » DZIAŁACZE SPOŁECZNI | » MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | » OŚWIATA, UCZELNIE, NAUKA | » PISARZE | » PLASTYCY, RZEŹBIARZE, FOTOGRAFICY | » TWÓRCY