Właśc. Kazimierz [Jan] Furman. Poeta. Również prozaik. Jeden z najbardziej znanych gorzowskich autorów. Członek Związku Literatów Polskich. Laureat Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2009). Od 2012 roku organizowana jest FurmanKa - ogólnopolski festiwal poetycki jego imienia.
Urodzony w Jędrzejewie (okolice Piły). Zmarł w Gorzowie Wlkp. Z Gorzowem związany od dzieciństwa. Uważany za ucznia Zdzisława Morawskiego. Wyróżniał się stylem literackim oraz stylem ubierania się i życia. Należał do poetów zbuntowanych. Debiutował w 1974 roku wierszem w dwutygodniku "Nadodrze". Już w 1976 roku ukazał się jego pierwszy tomik poezji Powrót do osłupienia. Krótko pracował w gorzowskiej Silwanie, ale żył z poezji. Pisał wiersze na konkursy, za które otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie odwoływał się do poezji Różewicza. Sam opisywał swój stosunek do rzeczywistości i otaczającego go świata. Ważne miejsce w jego wierszach odgrywała kobieta i jej rola w życiu - matki czy żony.
Zasłynął jako poeta, ale pisał również nowele i opowiadania, m.in. na konkursy literackie. Wiele z nich publikował w prasie i opracowaniach zbiorowych. W 1996 roku gorzowski fotografik Zenon Kmiecik poświęcił mu wystawę Kazimierz Furman w fotografii Zenona Kmiecika, a w katalogu, obok zdjęć Furmana, znalazły się również jego wiersze. Otrzymał też nagrody kulturalne Prezydenta Gorzowa i Wojewody Gorzowskiego (obie w 1996 roku). W 1998 roku został laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (za Odmienne stany obecności), a w 2000 roku Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Zdzisława Morawskiego. Od 2004 roku należał do Związku Literatów Polskich. Pochowany jest w Zaułku Poetów na cmentarzu komunalnym w Gorzowie.
Publikował na łamach prasy lokalnej oraz uznanych czasopism, jak "Twórczość" i "Tygodnik Kulturalny". Współpracował też m.in. z miesięcznikiem informacyjno-kulturalnym "Arsenał Gorzowski", gdzie miał własną rubrykę pn. Felieton Furmanka. Kilka dni przed śmiercią, za tomik poezji pt. Brzemię, odebrał Motyla - prestiżową Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa. Blisko związany z Jazz Clubem Pod Filarami. W połowie lat 90. był rzecznikiem prasowym tego klubu. W 2010 roku powstał Projekt Furman, przygotowany przez grupę gorzowskich muzyków i wykonawców (m.in. Wojtek Potocki [pomysłodawca] z zespołu Żółte Kalendarze, Błażej Król - były członek zespołu Kawałek Kulki, Elżbieta Kuczyńska i Jerzy Duda), na który złożyły się wiersze Kazimierza Furmana w wersji śpiewanej. Część projektu ukazała się na płycie pt. Furman wydanej w 2012 roku. W tym samym roku odbył się też trzydniowy I Ogólnopolski Festiwal Poetycki FurmanKa, zorganizowany przez Akademickie Centrum Kultury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie Akademia im. Jakuba z Paradyża) w Gorzowie. W 2017 roku obok Jazz Clubu Pod Filarami odsłonięto pomnik Kazimierza Furmana. Na zdjęciu: Kazimierz Furman w 1996 roku. [ Dane na dzień: 20.12.2017 ]