LUBUSKIE WAWRZYNY

Tu również: | LUBUSKI WAWRZYN LITERACKI | LUBUSKI WAWRZYN NAUKOWY | LUBUSKI WAWRZYN DZIENNIKARSKI |


Lubuski Wawrzyn Literacki Nagroda w postaci unikatowego srebrnego pióra, ustanowiona w 1994 roku. Przyznawana w trzech kategoriach: literackiej, naukowej i dziennikarskiej. Organizatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. (od 2011 roku) oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze. Patronat medialny sprawują: Radio Zachód, "Gazeta Lubuska" i TVP 3 Gorzów Wlkp.

LUBUSKI WAWRZYN LITERACKI. Najstarszy z Wawrzynów, przyznawany od 1994 roku. Do 2008 roku w dwóch kategoriach – prozy i poezji; obecnie w jednej. Celem nagrody jest promowanie literatury powstałej w regionie lubuskim. Otrzymują ją autorzy prozy i poezji wywodzący się lub mieszkający obecnie na Ziemi Lubuskiej, a także autorzy, którzy w roku poprzedzającym wręczenie nagrody wydali książki w lubuskich oficynach. Obok głównych nagród mogą być przyznawane dodatkowe: za debiut literacki, za walory edytorskie i całokształt artystyczny. Wśród dotychczasowych laureatów Lubuskiego Wawrzynu Literackiego znaleźli się m.in. gorzowianie: Kazimierz Furman (za Odmienne stany obecności), Beata Patrycja Klary (dwukrotnie: za Zabawę w chowanego [2011] i Obiekty totemiczne [2016]), Witold Niedźwiecki (Sodoma, czyli Apokryfy Starego Testamentu), Ireneusz K. Szmidt (za Ludzkie pojęcie) i Marek Lobo Wojciechowski (dwurotnie: za Ektoplazmę [2009] i Dzień Kreta [2019]).

LUBUSKI WAWRZYN NAUKOWY. Przyznawany od 2005 roku. Nagrodę otrzymuje autor najlepszej naukowej książki roku o tematyce regionalnej. Wawrzyn Naukowy otrzymali m.in. gorzowianie Dariusz Rymar (trzykrotnie), Katarzyna Taborska i Anna Zielińska.

LUBUSKI WAWRZYN DZIENNIKARSKI. Przyznawany od 2013 roku. Nagrodą honorowany jest autor najwyżej ocenionych przez jury materiałów opublikowanych w prasie bądź wyemitowanych w radio lub telewizji. Wśród laureatów są gorzowscy dziennikarze Zbigniew Borek ("Gazeta Lubuska") i Agata Sendecka (TVP 3 Gorzów Wlkp.).

Laureatów wybiera jury spośród zgłoszonych wcześniej kandydatur. Wręczenie Wawrzynu odbywa się w ostatni czwartek lutym każdego roku podczas uroczystej gali. Na zdjęciu: Lubuski Wawrzyn Literacki 2011 autorstwa Anety Pabjańskiej-Moskwy. [ Dane na dzień: 1.03.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.wimbp.zgora.pl; [2] - portal: www.zlp.gorzow.prv.pl
Zobacz też : AKCJE, WYDARZENIA KULTURALNE | KONKURSY, NAGRODY