KRÓL Błażej [1984- ]

Błażej Król Gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Założyciel i lider wielu grup i projektów muzycznych, w tym m.in.: Kawałek Kulki, UL/KR i Kobieta z Wydm. Laureat Nagrody Muzycznej "Fryderyk 2020" w kategorii Autor Roku. Laureat Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2017), Nagrody im. Janusza Słowika (2016), prestiżowej nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2015) oraz zdobywca Paszportu Polityki (2019).

Urodzony w Gorzowie. Debiutował w 2001 roku w formacji Kawałek Kulki. Autor wszystkich tekstów i większości muzyki zespołu. Równolegle współtworzył też inne grupy (m.in. Kamiński i Brożek, Usta Krwawiące Miłością, Król i Projekt Furman), z którymi koncertował także na żywo w rozgłośniach radiowych: PR Radio Szczecin, Radio Pik Bydgoszcz i Radio Roxy FM-Warszawa. Zagrał ponad 200 koncertów, w tym m.in. na uznanych międzynarodowych festiwalach muzycznych OPENER (2009 i 2012 w Gdyni) i OFF Festival (2008 w Mysłowicach i 2012 w Katowicach). Podczas Festiwalu Męskie Granie 2012 jeden z jego utworów (wspólnie i w dowód uznania) zaśpiewała Katarzyna Nosowska. Wielokrotnie zapraszany do tak prestiżowych przedsięwzięć, jak WUJek Festiwal (Warszawski Underground Jazzowy) czy realizacja płyty Gajcy, wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego (2009).

Od 2012 roku współtworzył duet UL/KR, który ma w dorobku płytę pt. UL/KR (2012, Thin Man Records Warszawa). Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2014 roku zadebiutował solowym albumem Nielot (Thin Man Records, sygnowanym jako KRÓL), a w 2015 roku ukazała się jego druga płyta pt. Wij (Kayax Production). W tym samym roku uhonorowany został Nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego, przyznawaną od 2002 roku młodym twórcom czerpiącym w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki. Nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyki popularnej za rok 2015. Na początku 2016 roku otrzymał Słowika – nagrodę społeczną przyznawaną przez kapitułę animatorów kultury i artystów gorzowskich. Nagrywa też z żoną Iwoną Król (jako Lauda). W 2017 roku powołał do życia projekt pn. Kobieta z Wydm (B. Król, Iwona Król i Mateusz Rychlicki), z którym m.in. w 2018 roku wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (koncert Scena Alternatywna). W 2019 roku uhonorowany Paszportem Polityki w kategorii Muzyka Popularna, za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii. [ Dane na dzień: 5.10.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Daniel Adamski
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: Rafał Stećków
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | TWÓRCY | ZNANI GORZOWIANIE