KAWAŁEK KULKI

Kawałek Kulki Zespół muzyczny założony w 2001 roku na Wieprzycach - dzielnicy Gorzowa - przez gitarzystę Błażeja Króla, grający muzykę z pogranicza rocka i alternatywnej poezji śpiewanej. Znany też jako KaQ.

W 2002 i 2003 roku laureat przeglądów muzycznych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie - późniejszego opiekuna grupy. Zdobywca Nagrody Publiczności na Gorzowskim Rock Festiwalu oraz nagrody za najlepsze teksty w konkursie organizowanym przez Radio Zachód (2004). W 2003 roku Kawałek Kulki nagrał debiutancki minialbum pt. Wybucha Bomba, a w 2007 roku wydał pierwszy CD pt. Kawałek Kulki (2007), którą m.in. promował kolejny minialbum pt. Radio Wieprzyce (2005). W sierpniu 2008 roku grupa wystąpiła podczas mysłowickiego Off Festivalu, a w 2009 roku na prestiżowym Open'er Festival. Ważniejszy skład: B. Król (gitara elektryczna, śpiew), Maciej "Macio" Parada (gitara basowa), Jacek Szmytkowski (perkusja) i Magdalena "Karotka" Turłaj (skrzypce bezprogowe, śpiew). W różnym okresie zespół współtworzyli również: Jacek Dębicki (perkusja), Piotr Kozaryn (gitara basowa), Bartosz "Niedźwiedź" Matuszewski (perkusja), Paweł Turłaj (perkusja) i Karol Wiśniewski (perkusja). W 2010 roku ukazała się druga płyty zespołu pt. Noc poza domem / error. W 2011 roku Kawałek Kulki zakończył działalność.

Równolegle z grą w zespole, jego członkowie tworzyli własne projekty, m.in. KAROTKA & Wakacje, NEUE TRUPE i KRÓL i Usta Krwawiące Miłością. W marcu 2012 roku ukazała się płyta grupy UL/KR - nowej formacji Błażeja Króla. [ Dane na dzień: 29.08.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Daniel Adamski (ze zbiorów zespołu)
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.kawalekkulki.pl; [2] - Rafał Stećków; [3] - "Gazeta Lubuska"; [4] - "Wiadomości Samorządowe"
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW