Fraszkopisarz i satyryk. Zasłużony działacz kultury. Członek Związku Literatów Polskich.
Urodzony w Opatówku (obecnie woj. wielkopolskie). Z Gorzowem Wlkp. związany od 1970 roku. Zmarł tamże. Ukończył Technikum Budowlane w Łodzi. Pierwszą fraszkę napisał w 1956 roku, a dwa lata później zadebiutował na łamach satyrycznego tygodnika "Kaktus". Pierwsze fraszki powstawały okazjonalnie. Dopiero w drugiej połowie lat 60. zaczął pisać i publikować systematycznie. Początkowo w czasopismach ogólnopolskich (m.in. "Karuzela", "Przekrój", "Szpilki" i "Tygodnik Kulturalny") i regionalnych ("Gazeta Lubuska", "Nadodrze", "Stilon Gorzowski" i "Ziemia Gorzowska"). W 1979 roku jego fraszki i wiersze ukazały się w formie książkowej. Tom Z przymrużeniem oka był niskonakładowym wydawnictwem Wojewódzkiego Domu Kultury w Gorzowie, a książka Szczypta swawoli (Iskry) trafiła na rynek ogólnopolski. Swoje fraszki kierował do dzieci (m.in. Małe zoo na wesoło [1982] i Od biedronki do żyrafy [1987]) i do dorosłych (m.in. Ero-tyki [1994] i Figle Amora [1998]). W swoim dorobku ma ponad 20 książek. W 2006 roku ukazał się zbiór Łeb w łeb. Turniej satyryków firmowany wspólnie z innym gorzowskim fraszkopisarzem - Tadeuszem Szyferem. Od 1993 roku był w zespole redagującym pierwsze numery czasopisma "Lamus".
W 2010 roku, na miesiąc przed śmiercią, ukazała się Antologia (WiMBP Gorzów) podsumowująca jego twórczość. 8 października 2021 roku w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta [WiMBP] odsłonięte zostało popiersie Jana Grossa autorstwa Andrzeja Moskaluka. Uroczystość, w której m.in. wzięła udział wdowa po satyryku Jadwiga Gross i syn Sebastian Gross, była jednocześnie podsumowaniem I edycji Konkursu Literackiego na Fraszkę im. Jana Grossa zorganizowanego przez WiMBP. Jest bohaterem krótkometrażowego filmu » Dominiki Muniak pt. » Gorzowska Aleja Osobowości. Jan Gross (2021), zrealizowanego w technice paper cut.
Za swoje aforyzmy, fraszki, wiersze i limeryki zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 2001 roku jego książki prezentowane były podczas Dni Książki Polskiej w Sztokholmie (Szwecja). Jego fraszki i aforyzmy trafiły do wielu opracowań zbiorowych, jak: Wielka Encyklopedia Aforyzmów (1995), Aforyzmy polskie (2001) i Wielka księga myśli polskiej (2005). [ Dane na dzień: 22.02.2022 ]