MUNIAK Dominika [1984- ]

Dominika Muniak Właśc. Dominika [Małgorzata] Muniak. Realizatorka filmów dokumentalnych. Założycielka studia Galaktyka Art oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Aura. Autorka cyklu filmowego » Gorzowska Aleja Osobowości.

Gorzowianka. Absolwentka » I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. (2003) oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie (2008, socjologia) i Uniwersytetu Szczecińskiego (2010, pedagogika). W 2016 roku otrzymała stypendium artystyczne » prezydenta miasta Gorzowa Wlkp. Autorka i realizatorka (reżyseria, zdjęcia, montaż) filmów dokumentalnych związanych z miastem i jego mieszkańcami, pokazywanych m.in. na Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych w Warszawie: Gorzów w różowych okularach cz. I (2015), Gorzów w różowych okularach cz. II (2016) i Gorzów w różowych okularach. Wideoportrety (2018). Także dokumentów: Nasza historia. Pod batutą entuzjazmu. 60-lecie Gorzowskiej Orkiestry Dętej (2018), W drodze… (2019) i Razem od pół wieku (2019).

Od 2021 roku, metodą paper cut (wykorzystywanie wycinanek w animacji poklatkowej), realizuje cykl filmowy pt. Gorzowska Aleja Osobowości, w którym prezentuje nieżyjące, zasłużone dla miasta osoby (m.in. » Jan Korcz, » Irena Dowgielewicz, » Hipolit Paszkiewicz, » Wiktor Ochnicki). Większość projektów powstało dzięki finansowej pomocy Urzędu Miasta w Gorzowie.

Popularyzatorka działań plastycznych i produkcji filmowej wśród dzieci i młodzieży. Z pomocą » Miejskiego Ośrodka Sztuki przeprowadziła m.in. warsztaty pn. Trudne tematy (rok szkolny 2012/2013 - zajęcia filmowe z udziałem pedagogów i terapeutów), Mała Akademia Podróżnika (2014/2015), DOKmovie (2016/2017) i Śladami znanych reżyserów (2018/2019). W 2014 roku zrealizowała projekt pn. Akademia - Animacji - Klatka po klatce, polegający na zaangażowaniu uczniów (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum) do budowy makiety do animacji poklatkowej i wspólnej realizacji krótkometrażowego filmu animowanego i kilku teledysków.

Zrealizowała cykle zajęć: KLIPart (2018, warsztaty teledysku dla szkół podstawowych i licealnych), Historia mojej okolicy (2020, odcinkowe warsztaty filmowo-, fotograficzno-plastyczne) i Akademia Animacji (2020, ze względu na pandemię prowadzone online).

Pomysłodawczyni i założycielka kilku projektów z dziedziny sztuki filmowej, m.in. Galaktyka Art (w 2013 roku), zajmującego się produkcją i kreacją filmową, animacją poklatkową, realizacją teledysków i wykorzystaniem fotografii. Od 2017 roku jest prezesem założonego przez siebie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Aura. Premiery jej filmów miały miejsce n.in. w Miejskim Ośrodku Sztuki, DKF Megaron i mediach społecznościowych. [ Dane na dzień: 15.02.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Renata Muniak
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: echogorzowa.pl; [2] - Dominika Muniak
Zobacz też : » ANIMATORZY KULTURY | » PLASTYCY, RZEŹBIARZE, FOTOGRAFICY | » TEATR, FILM | » TWÓRCY