GĄSIOREK Jerzy [1941- ]

Jerzy Gąsiorek Znany też jako Gąsior. Artysta plastyk, poeta, założyciel i wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych. Członek Związku Literatów Polskich. Laureat Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (1999).

Urodzony w Gronowcu. Był nauczycielem historii architektury i sztuki (w Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie Wlkp.), kierownikiem działu wystaw w Muzeum Okręgowym (obecnie Muzeum Lubuskie), gdzie prowadził galerię Oficyna. W styczniu 1980 roku został dyrektorem BWA. Był pomysłodawcą ogólnopolskich Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum i współorganizatorem plenerów tkackich. Zafascynowany twórczością Władysława Hasiora stworzył przy BWA drugą (pod względem ilości zgromadzonych prac) galerię tego artysty w Polsce. Od 2006 roku na emeryturze.

W latach 80. odrestaurował zabytkową wieżę w Santoku, w której później zamieszkał. Uprawia rzeźbę i malarstwo, a swoją twórczość prezentował na licznych wystawach. Uczestnik drugiej edycji wystawy Pokolenia sztuki gorzowskiej (2012, Galeria pod Kopułą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej). W 2012 roku Gmina Santok wydała kalendarz z jego pastelami. Ma w dorobku kilkanaście tomików wierszy, a w 2018 roku ukazała się jego prozatorska książka pt. Listy do praprawnuka (wyd. WiMBP). W 1985 roku uhonorowany doroczną nagrodą Gorzowskiego Towarzystwa Kultury, a w 1995 roku nagrodą im. Brata Alberta.

[ strona wymaga uzupełnienia ]

Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | ANIMATORZY KULTURY | PISARZE | PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY