DOMINIK Lech [1955- ]

Lech Dominik Właśc. Lech [Marek] Dominik. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików [ZPAF] Okręgu Warszawskiego. Laureat Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2020). Specjalista z zakresu fotografii intermedialnej, inscenizowanej i reklamowej. Zajmuje się typografią wydawniczą, projektowaniem okładek i realizacją reklam.

Urodzony w Gorzowie. Ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej na kierunku fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także Wyższe Studium Fotografii w Warszawie. Debiutował w 1980 roku. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych konkursach i wystawach zbiorowych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Wystawiał wielokrotnie w Niemczech, na Litwie i w Szwajcarii. Uczestniczy w prestiżowych Salonach Jesiennych ZPAP w Gorzowie i Zielonej Górze, a także w corocznych edycjach OTOFOTO organizowanych przez Klub Myśli Twórczej Lamus. Autor 11 wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Gorzowie, Katowicach, Rzeszowie i Drezdenku(1).

Od 1980 roku członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego [GTF]. Wielokrotnie nagradzany na dorocznych wystawach. Laureat II (w 1993 roku) i III nagrody (1995) Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych, a także laureat dwóch wyróżnień.

Od 1986 roku pracuje w Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Kierownik Działu Edukacji i Promocji. Zajmuje się min. realizacją wystaw, wydawnictw, reklamą wizualną, projektowaniem graficznym i edytorskim. Kurator wystaw fotografii artystycznej i historycznej, autor wielu publikacji na temat różnych aspektów fotografii (m.in. na temat dagerotypów), tekstów monograficznych o artystach: Waldemarze Kućko, Laszlo Moholy-Nagy'm i Janie Bułhaku.

W latach 1990-1991 fotoreporter "Gazety Lubuskiej". Współpracował też z większością czasopism ukazujących się w Gorzowie. Od 1992 do 1998 roku prowadził własną Agencję Fotografii Reklamowej IMAGE s.c., zajmującą się fotografią reklamową, fotografią mody (m.in. współpraca z Ewą Minge), wydawaniem katalogów i folderów reklamowym. Publikował w czasopismach ogólnopolskich ("Moda Top", "Twój Styl" i inne). Autor albumu fotograficznego Ziemia Gorzowska (1998).

Kurator programowy i przewodniczący jury Forum Form Fotograficznych w Kostrzynie (1997-1998). Juror wielu konkursów fotograficznych (m.in. Gorzowskiego Przeglądu Sztuk Wizualnych). W latach 1996-2010 prowadził wykłady i zajęcia z fotografii artystycznej i filmu w Liceum Plastycznym w Gorzowie. Od 2001 roku biegły sądowy w dziedzinie sztuki w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii przy Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wlkp. Jest autorem koncepcji i opracowania (także wyboru zdjęć) książki pt. Waldemara Kućki spacer po Gorzowie, wydanej przez Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Lubuskie (2018). Uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2019). [ Dane na dzień: 18.10.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / za zbiorów Lecha Dominika
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - Wystawy w latach 1980-2010

Źródła: [1] - Lech Dominik; [2] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007
Pozycja [2] dostępna w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY