SZUPILUK Maria [1961- ]

Maria Szupiluk Właśc. Maria [Magdalena] Szupiluk. Pedagog, choreograf tańca, twórca i reżyser międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Folk Harbor w Gorzowie Wlkp. oraz dyrektor artystyczny » Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy. Dyrektor FIDAF (Światowa Federacja Międzynarodowych Festiwali Tańca). Laureatka » Nagrody Marszałka Województwa Lubuskiego (2014).

Urodzona w Nowej Soli. Z Gorzowem Wielkopolskim związana od 1980 roku. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli, » Akademii Wychowania Fizycznego [AWF] w Gorzowie (1987, kierunek nauczycielski) oraz Policealnego Studium Zawodowego w Państwowym Zaocznym Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie (1992, specjalność taniec). Od 2002 roku nauczycielka dyplomowana posiadająca I kategorię instruktorską w dziedzinie tańca. W 2006 roku ukończyła Kurs Kwalifikacyjny Organizacja i Zarządzanie Oświatą w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

W okresie studiów tańczyła w » Zespole Tańca Ludowego Gorzowiacy, działającego przy AWF i » Wojewódzkim Domu Kultury [WDK] w Gorzowie. Jej partnerem był późniejszy mąż Krzysztof Szupiluk. Po ukończeniu AWF, pracowała na uczelni w pracowni tańca, jako nauczyciel akademicki.

Od 1986 zatrudniona w » Młodzieżowym Domy Kultury, kolejno na stanowiskach: nauczycielka tańców ludowych, kierowniczka w Pracowni Tańca Ludowego, konserwatorka strojów ludowych. Od 1990 roku wspólnie z K. Szupilukiem prowadzi Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy. Jest dyrektorem artystycznym, choreografką, reżyserem koncertów, twórcą wizji zespołu opartej na kultywowaniu polskich obyczajów i tradycji oraz promowaniu ich w Polsce i na świecie. Pod ich kierownictwem zespół dał ponad 1400 koncertów, z czego ponad sto w krajach Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Uczestniczył w ponad 150 prestiżowych festiwalach międzynarodowych, zdobywając najwyższe nagrody i wyróżnienia. Nagrał 8 płyt z muzyką, przyśpiewkami, kolędami i pieśniami narodowymi. Posiada też nagrania koncertów na płytach DVD i CD. W 2006 roku zespół został wyróżniony Motylem – Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Współorganizatorka, a obecnie organizatorka i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Folk Harbor w Gorzowie, który należy do grupy najlepszych festiwali rekomendowanych przez FIDAF. Jest liderem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej. W 2016 roku została wybrana do Komitetu Wykonawczego Organizacji FIDAF i objęła funkcję jednego z sześciu dyrektorów tej organizacji w Europie. Jest ekspertem w dziedzinie tańca ludowego, folkloru i organizacji festiwali folklorystycznych. Wspólnie z dyrektorem niemieckiego Kinder– Und Jugendtanzensemble Neuenhagen E.V. Germany realizuje projekty unijne i warsztaty. Od 2018 roku jest stałym członkiem jury jednego z najważniejszych festiwali organizowanych w Korei Południowej. Także jurorka podczas międzynarodowych, prestiżowych festiwali m.in. w Gruzji i Brazylii.

Prowadzi warsztaty taneczne dla nauczycieli szkół i przedszkoli. Jest inicjatorką powstania Klubu Ciekawych Świata zrzeszającego wolontariuszy i miłośników Międzynarodowego Festiwalu Tanecznego, który odbywa się w Gorzowie. Prowadzi i redaguje w dwóch językach portale internetowe zespołu i Międzynarodowego Festiwalu Tańca Folk Harbor. W latach 2012, 2015 i 2016 wraz z zespołem (najstarszą grupą wiekową) brała udział w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka.

Trzykrotnie, w latach 2018, 2019 i 2020, wyróżniona tytułem The Best Activity Country FIDAF, przyznawanym działaczom z 73 krajów członkowskich. W 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Neos Marmars (Grecja) otrzymała nagrodę za najlepszą choreografię, a w 2019 roku uznana została najlepszą instruktorką festiwalu. Na tym samym festiwalu Mali Gorzowiacy otrzymali nagrodę główną (2019). W 2018 roku na Generalnym Kongresie FIDAF w Seulu odebrała nagrodę przyznaną Polsce, jako jednemu z pięciu najaktywniejszych krajów (z 73 należących do federacji) w propagowaniu i organizowaniu festiwali tanecznych w latach 2016 i 2017. Posiada też nagrodę Federation of International Dance Festiwal (Korea Południowa).

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2016), brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016) i Orderem Uśmiechu (2013). Także Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2001), » Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta (2006) i Medalem Lubuski Animator Kultury (2006). Zasłużony Działacz Kultury (2003). Wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego (2014). Także nagrodami Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Gorzowa Wielkopolskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Kuratora Oświaty i Wychowania oraz dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury. Laureatka nagrody Animator Kultury przyznanej przez Centrum Animacji Kultury w Warszawie.

Wyróżniona przez program Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej przygotowywany przez ośrodek TVP3 i » Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim (2020) za najciekawsze prezentowanie kultury w czasie pandemii COVID-19. W 2021 roku otrzymała tytuł honorowy Ambasadora Kultury, nadany jej przez » prezydenta Gorzowa » Jacka Wójcickiego. [ Dane na dzień: 30.06.2022 ]

Autor: Ewa Rutkowska / zdjęcie: ze zbiorów Marii Szupiluk
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : » ANIMATORZY KULTURY | » MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | » ZNANI GORZOWIANIE