OLCHOWIK Zbigniew [1957- ]

Zbigniew Olchowik Właśc. Zbigniew [Franciszek] Olchowik. Artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków [ZPAP] i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Specjalizuje się w rysunku, malarstwie, karykaturze, a także w projektowaniu graficznym i ilustracji książkowej.

Urodzony w miejscowości Wołów (obecnie woj. dolnośląskie). W Gorzowie mieszka i tworzy od 1990 roku. Absolwent Pomaturalnego Studium Zawodowego we Wrocławiu (1978, technik architektury) i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1985, dyplom w pracowni prof. Wiesława Zajączkowskiego, na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego). Początkowo zajmował się projektowaniem graficznym i wystawiennictwem. Jeszcze w trakcie studiów był grafikiem w wydawnictwie ELWRO (1983-1985). Duży wpływ na jego twórczość miała współpraca z awangardową grupą wrocławskich malarzy i performerów Luxus. W latach 1987-1990 mieszkał i pracował w Paryżu. Po powrocie do Polski zamieszkał w Gorzowie. W 1990 roku został członkiem gorzowskiego oddziału ZPAP, a w latach 1991-1993 jego prezesem. Uczył plastyki w Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp. (1994-2001), a od 2007 roku pracuje jako plastyk w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta [WiMBP] w Gorzowie Wlkp. W drugiej połowie lat 90. opracował aranżację wnętrz willi Karla Bahra (wraz z Romanem Kasprowiczem z Międzyrzecza, obecnie Pałac Ślubów). Pomysłodawca (wspólnie z Wojciechem Plustem) i organizator cyklu wystaw pt. Pokolenia sztuki gorzowskiej prezentowanego od 2011 roku w Galerii Pod Kopułą w WiMBP.

W latach 1991-2012 uczestniczył we wszystkich przeglądach plastyki lubuskiej, Salonach Jesiennych w Zielonej Górze i Gorzowie. Brał też udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce (m.in. Warszawa, Wrocław, Zamość, Zielona Góra) i za granicą (m.in. Belgia, Dania, Niemcy). W 1999 roku w gorzowskim BWA miał swoją retrospektywną wystawę pt. Iluminacje.

Współpracował z wydawnictwami w Bad Freienwalde i Kassel (Niemcy). Zilustrował kilkadziesiąt książek i wydawnictw; w prasie krajowej (m.in. Persony z trzeciej strony - stały dział karykatury w tygodniku "Ziemia Gorzowska") i zagranicznej opublikował ponad 600 karykatur. W WiMBP w Gorzowie ma stałą galerię karykatur twórców kultury i literatów (2005). Jest autorem plakatów do sztuk teatralnych wystawianych przez Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (m.in. Konopielka [1994], Przypowieści kryminalne [1994], Ubu Król [1994], Juvenilia [1995, również scenografia] i Sen nocy letniej [1996]), wystaw w gorzowskim BWA (m.in. Biennale Sztuki Sakralnej Sacrum, Salon Jesienny), festiwalu Romane Dyvesa i innych wydarzeń artystycznych. Jako grafik współpracował też z wieloma wydawnictwami i czasopismami lokalnymi (m.in.: "Ziemia Gorzowska", "Biznesmen Gorzowski", "Głos Gorzowa", "Lamus" i "Pegaz Lubuski"). Zilustrował i opracował graficznie wiele kalendarzy, w tym pięć dla Gorzowa. Posiada Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011) i Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2014). [ Dane na dzień: 2.10.2015 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Bogdan Bloch
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: Zbigniew Olchowik
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY