ROMANE DYVESA

Romane Dyvesa Właśc. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich. Także: Festiwal Zespołów Cygańskich. Doroczny Międzynarodowy Festiwal Kultury Cygańskiej organizowany w Gorzowie Wlkp. od 1989 roku. Jego pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym jest Edward Dębicki.

I Międzynarodowy Przegląd Cygańskich Zespołów Pieśni i Tańca odbył się w dniach 26-27 sierpnia 1989 roku. Gwiazdą każdego z nich jest Cygański Teatr Muzyczny Terno, założony przez E. Dębickiego. Od pierwszego przeglądu festiwalowi towarzyszą inne imprezy promujące kulturę cygańską, jak sympozja i wystawy. Następne imprezy odbywały się głównie w lipcu. Miejscem spotkań jest przede wszystkim amfiteatr. W imprezie uczestniczą zespoły i soliści z całego świata.

Festiwal wspierany był przez MKiS, Wydział Kultury UW, władze miejskie, a od 1995 roku także przez Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. w 1995 protektorat honorowy objął premier Marek Belka, a w 1996 roku koncert w amfiteatrze zainaugurował osobiście premier Włodzimierz Cimoszewicz. W 1996 jeden z koncertów odbył się w Iwoniczu Zdroju, a w 2010 roku w Zielonej Górze. [ Dane na dzień: 18.09.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Gazeta Lubuska" i "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : AKCJE, WYDARZENIA KULTURALNE | ATRAKCJE GORZOWA | MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW