GALERIA ARS

Pierwotnie placówka handlowa i kulturalna, założona w 1983 roku przy ulicy Wełniany Rynek. W okresie późniejszym galeria i pub działające do 2006 roku.

Powstała jako prywatna placówka handlowa zajmująca się sprzedażą materiałów dla plastyków i oprawą obrazów. W okresie późniejszym także działalnością wystawienniczą, często z możliwością zakupu eksponowanych prac. Pierwszym kierownikiem placówki została Danuta Śleziak, a w latach późniejszych jej ajentami bądź właścicielami byli: Leszek Jakubowski (1986-1987), Marzena Wleklik oraz Szczepan Wleklik (1987-2002) i Romuald Liszka (2002-2006). Od 1987 roku placówka działała już tylko jako galeria połączona z pubem. Z czasem, za sprawą M. i W. Wleklików, a później R. Liszki, stała się, obok empiku i Lamusa, najważniejszym miejscem spotkań gorzowskiego środowiska twórczego. Z racji, że bywalcami Galerii Ars byli m.in. Kazimierz Furman, Bolesław Kowalski, Aleksander Maciejewski, Mieczysław Rzeszewski, Piotr Steblin-Kamiński, Hieronim Świerczyński, ich spotkania często określane były jako spotkania przy drugim Stoliku nr 1.

W Galerii wystawiali głównie gorzowscy plastycy, m.in. Michał Bajsarowicz, Magdalena Ćwiertnia, Bolesław Kowalski (1999, wystawa jubileuszowa z okazji 30-lecia pracy artystycznej), Iwona Markowicz-Winiecka, Wiesław Nowakowski, Andrzej Wieczorek i Szczepan Wleklik. Po 2002 roku, gdy właścicielem Galerii został R. Liszka, zwróciła się ona także w stronę fotografii. Od 2004 roku odbywały się tu, organizowane przez Zbigniewa Sejwę wspólnie z R. Liszką, zbiorowe wernisaże OtoFoto, a także prezentowane były wystawy indywidualne. Artystycznego charakteru Galerii nadawał sufit, na którym umieszczono fragmenty z Dezyderaty, i jedna ze ścian, na której zebrano kilkadziesiąt podpisów i dedykacji uczestników wystaw i życia kulturalnego Galerii i które zostały usunięte wraz z końcem działalności placówki. Coraz większe koszty utrzymania prywatnej Galerii i niemożliwość uzyskania nad nią patronatu miasta zdecydowały o jej likwidacji w 2006 roku. [ Dane na dzień: 28.08.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Romuald Liszka; [2] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007
Zobacz też : MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ