SEJWA Zbigniew [1952-2024]

Zbigniew Sejwa Właśc. Zbigniew [Bolesław] Sejwa. Doktor nauk o sztuce. Artysta fotografik, artysta sztuk wizualnych, animator kultury i kurator sztuki. Fotoreporter tygodnika » "Ziemia Gorzowska" i dziennika » "Gazeta Lubuska". Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i » Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego [GTF] (1979). Autor wystaw oraz laureat licznych nagród w dziedzinie fotografii i filmu. Laureat » Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2004 i 2008) i » Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2011).

Urodzony w Gorzowie. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze (pedagogika pracy kulturalno-oświatowej), Wyższego Studium Fotografii Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, a także Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (w pracowni prof. Józefa Robakowskiego). W 2016 roku napisał pracę doktorską na Uniwersytecie Artystycznym (Wydział Komunikacji Multimedialnej) w Poznaniu.

Debiutował pod konie lat 70. ub. wieku indywidualną wystawą fotograficzną Portret w galerii ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Założył (wraz z Czesławem Markiewiczem i Eugeniuszem Kurzawą) Klub Poetycki 54. Współorganizował Festiwal Teatru Otwartego. W 1979 roku powrócił do Gorzowa. Pracował w » Wojewódzkim Domu Kultury. Od 1979 roku członek GTF (także sekretarz towarzystwa). Uczestnik » Ogólnopolskich Konfrontacji Fotograficznych w Gorzowie. Założyciel Gorzowskiej Grupy Trzech (Zdzisław Hajdasz, Kazimierz Ligocki, Z. Sejwa), która w 1981 roku przeprowadziła akcję happeningową, polegającą na nalepianiu na chodniku fotografii z życia zwykłych ludzi, a następnie fotografowaniu reakcji przechodniów. Ich zachowanie stało się treścią wystawy prezentowanej dzień później w witrynie gorzowskiego » empiku.

Współpredagował też m.in. miesięcznik informacyjno-kulturalny » "Arsenał Gorzowski". Pomysłodawca cyklu wernizaży OtoFoto (od 2004 roku). Autor zdjęć do licznych wydawnictw albumowych. Później swoje zainteresowania poszerzył o film. W 2004 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser (wraz z » Moniką Kowalską i Grzegorzem Kowalskim) filmem » Wspomnienia z miasta L., a później także Wspomnienia z miasta G. (2007) i » Czerwiak (2008, oba filmy zrealizowane wspólnie z M. Kowalską). W 2007 roku zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny » Bulwar nad Wartą, pokazywany na licznych przeglądach i festiwalach (m.in. Cameraimage w Łodzi) oraz podczas inauguracji działalności nowej łódzkiej galerii DVDR+ (2009). W lutym 2012 roku film został wyemitowany przez kanał TVP Kultura. W 2007 roku Z. Sejwa został zaproszony do udziału w Festiwalu Sztuki im. Jerzego Buszy Random in Radom, gdzie jego prace zaprezentowano obok prac Witkacego, Józefa Robakowskiego, Zdzisława Beksińskiego, Zofii Kulik, Zygmunta Rytki, Jerzego Lewczyńskiego, Stefana Themersona czy Andrzeja Wajdy. W 2008 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej Inspiracje w Szczecinie (gdzie był również kuratorem). Uczestniczył w Międzynarodowym Projekcie Dialog Loci w Kostrzynie nad Odrą. W 2002 roku był pomysłodawcą utworzenia » Galerii Nowych Mediów (przy » Miejskim Ośrodku Sztuki), której był kuratorem do 2007 roku.

W latach 2007-2015 był dyrektorem » Klubu Myśli Twórczej Lamus (później » Kamienica Artystyczna Lamus). Od początku 2015 roku był kuratorem » Galerii BWA i kierownikiem Działu Programu i Promocji Miejskiego Ośrodka Sztuki. Pomysłodawca pisma kulturalno-artystycznego » "Lamus". W 1998 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, a w latach 2004 i 2008 Motyla - Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (w 2008 roku wspólnie z Moniką Kowalską). W 2017 roku uhonorowany został brązowym Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis. [ Dane na dzień: 13.11.2017 / 19.04.2024 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Zbigniew Sejwa (autoportret)
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Zbigniew Sejwa; [2] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007
Zobacz też : » PLASTYCY, FOTOGRAFICY | » TWÓRCY