Właśc. Magdalena [Zofia] Ćwiertnia. Artysta plastyk, ilustratorka i scenograf teatralny. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Urodzona w Toruniu. Z Gorzowem związana od 1981 roku. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydział Sztuk Pięknych, 1978) i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo oraz grafikę warsztatową i wydawniczą. W pierwszych latach pobytu w Gorzowie uczyła plastyki (m.in. w Szkole Podstawowej nr 1) i współpracowała z prasą. Była redaktorem technicznym "Tygodnika Gorzowskiego", "Ziemi Gorzowskiej" i czasopisma "Lamus". Przygotowała szatę graficzną miesięcznika informacyjno-kulturalnego "Arsenał Gorzowski" i czasopisma "TRAKT". Pierwszą indywidualną wystawę w Gorzowie zaprezentowała w 1982 roku. W marcu 1986 roku przygotowała pierwszą scenografię dla Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie (Spowiedź Stawrogina, reż. Antoni Baniukiewicz), a w 2002 roku została kierownikiem pracowni plastycznej w teatrze. Jest autorką scenografii do kilkunastu sztuk (m.in. Tajemniczy strych, czyli baśń światłem malowana Hansa Christinana Andersena, reż. Cezary Żołyński, Rodzina wampira, reż. Edward Żentara [2003] i Trzy razy Piaf, reż. Artur Barciś [2007]), a także opracowań kilku inscenizacji plastycznych (m.in. Szczęśliwe wydarzenie Sławomira Mrożka i Trzy siostry, dwie książki, miłość jedyna, reż. Peter Kocan). Na potrzeby teatru projektuje też kostiumy do przedstawień oraz plakaty.
Jest autorką wystroju wielu wnętrz, m.in. restauracji Pasja. Opracowała graficznie ponad 200 książek, w tym książki dla dzieci, albumy sztuki i tomiki z poezją. Wydała kilka tek grafik i rysunków z widokami Gorzowa (np. Teka gorzowska, 1994). W 1995 roku była pomysłodawczynią zamalowania muru należącego do Zakładów Mięsnych, na którym kilkadziesiąt dzieci z gorzowskich osiedli wykonało ponad 30-metrowe malowidło. [ Dane na dzień: 16.05.2012 ]