STEBLIN-KAMIŃSKI Piotr [1944-2018]

Działacz kultury, felietonista, bloger. Uczestnik Stolika nr 1 - jednej z najważniejszych nieformalnych kulturo- i opiniotwórczych grup w Gorzowie. Były żołnierz zawodowy. Kapitan Wojska Polskiego.

Urodzony w Rawiczu (obecnie woj. wielkopolskie). Z Gorzowem związany od 1966 roku. Zmarł tamże. Absolwent liceum w Bielawie (powiat Dzierżoniów, 1963) oraz Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1966). Po szkole skierowany do 12. Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego w Gorzowie. Pracował m.in. na stanowisku dowódcy plutonu i pomocnika szefa sztabu pułku ds. operacyjnych. W 1973 roku awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego w korpusie osobowym oficerów piechoty. Usunięty z wojska w 1977 roku pod zarzutem ...powielania i kolportowania materiałów szkalujących ustrój PRL... W 1990 roku, m.in. po interwencji ministra obrony narodowej i gorzowskiego posła Marka Rusakiewicza, został oczyszczony z zarzutów, a wyrok sądu wojskowego uchylono.

W latach 1977-1979 pracownik Urzędu Miasta (Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej), a w latach 1979-1994 Poczty Polskiej (m.in. kierował firmą Inkaso). Od 1994 roku (do emerytury w 2008 roku) zatrudniony jako kierownik techniczny w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Od lat 80. związany z gorzowskim środowiskiem twórczym i nieformalną grupą opiniotwórczą znaną jako Stolik nr 1. Od 2012 roku współpracownik portalu "EchoGorzowa", na którym publikował własne felietony dotyczące miasta i komentujące codzienne wydarzenia, które zostały zebrane w książce pt. Ostatni przy stoliku nr 1 (2014, nakład własny). W latach 2016-2019, posługując się nickiem Ostatni przy Stoliku nr 1, prowadził własny blog, redagowany wspólnie z Andrzejem Trzaskowskim. Działał społecznie na rzecz Gorzowa i jego mieszkańców, m.in. wraz z A. Trzaskowskim zabiegał o upamiętnienie m.in. Bolesława Kowalskiego, Andrzeja Gordona czy Zdzisława Morawskiego poprzez nazwanie ulicy bądź skweru ich imieniem; także o poprawę warunków życia w mieście, np. o remont Szkoły Podstawowej nr 1. Od 2015 roku był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Widzów Gorzowskiego Teatru. [ Dane na dzień: 2.04.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Bogdan Bloch
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Barbara Steblin-Kamińska; [2] - materiały telewizji "Teletop"; [3] - "Gazeta Lubuska"
Zobacz też : DZIAŁACZE SPOŁECZNI | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | TEATR, FILM