ZIELIŃSKA Irena [1956- ]

Irena Zielińska Poetka, eseistka, autorka tekstów piosenek. Malarka. Autorka tomików poetyckich. Członek » Związku Literatów Polskich (2003).

Urodzona w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wiele lat mieszkała w Międzyrzeczu (woj. lubuskie). Od 2015 roku ponownie w Gorzowie. Debiutowała we wrocławskim miesięczniku społeczno-kulturalnym "Odra" (1977). Od 1983 roku związana z » Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Gorzowie. Uczestniczka Ogólnopolskich Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych RSTK w Lubniewicach i Garbiczu, laureatka licznych konkursów poetyckich. W 1998 roku ukazał się jej pierwszy tomik poetycki pt. Oceania Irenejska (wyd. RSTK). Kolejny, Naga rzeka (2003, » WAG Arsenał), był nominowany do » Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i wyróżniony dyplomem dla najładniej wydanej książki w województwie lubuskim w 2003 roku. W tym samym roku została członkiem gorzowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Stała się bohaterką wielokrotnie nagradzanego (m.in. Główna Nagroda V Edycji Konkursu Samsung Art. Master) dokumentalnego filmu pt. Zbliżenie Piotra Wysockiego (2008), za który autor otrzymał nominację do prestiżowego Paszportu Polityki. W 2011 roku ukazał się zbiór wierszy Ireny Zielińskiej pt. Przyłapana na istnieniu (wyd. Pro Libris, Zielona Góra), który stał się swoistą autobiografią autorki. Od 2012 roku współpracuje z kompozytorem Andrzejem Zaryckim (przed laty m.in. kierownik muzyczny Ewy Demarczyk) z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. W 2013 roku w Piwnicy odbył się koncert, na którym mezzospranistka Anna Maria Adamiak śpiewała utwory m.in. Ireny Zielińskiej (Bal marionetek, Więc nie odchodzę, Zaczekaj na dotyk, Muzyka, Modlitwa do zielonego Boga, Dzwonnik) z muzyką A. Zaryckiego. Utwory Zaczekaj na dotyk i Bal marionetek (w nowych aranżacjach) znalazły się na płycie A.M. Adamiak pt. Nowe piosenki Andrzeja Zaryckiego (2013), a kompozycje: Bal marionetek, Zaczekaj na dotyk, Więc nie odchodzę, Modlitwa do zielonego Boga i Dzwonnik na kolejnym jej albumie pt. Zaczekaj na dotyk... (2014).

Jej twórczość wielokrotnie prezentowana była w programach radiowych i telewizyjnych. Publikuje swoje wiersze w prasie ogólnopolskiej i regionalnej, m.in. czasopiśmie literackim » "Pegaz Lubuski". Współpracuje także z "Kurierem Międzyrzeckim".

W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował Irenę Zielińską odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Laureatka Turnieju Jednego Wiersza organizowanego w ramach » Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana FurmanKa (2014) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacy pod strzechy (2018, nagroda za barwne i monochromatyczne exlibrisy). W 2022 roku Kapituła Lubuskich Wawrzynów Literackich uhonorowała I. Zielińską Dyplomem Honorowym za całokształt twórczości. [ Dane na dzień: 17.05.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Materiały ZLP oddz. w Gorzowie; [2] - "Pegaz Lubuski"; [3] - Irena Zielińska
Zobacz też : » PISARZE | » TWÓRCY