PICIŃSKI Roman [1953- ]

Roman Piciński Malarz i grafik. Autor kolekcji rysunków przedstawiających przedwojenny Gorzów. Uczeń Akademii Pana Jana.

Gorzowianin, urodzony w Poznaniu. Syn uznanego fotografa studyjnego Andrzeja Picińskiego. Absolwent Technikum Elektrycznego (1972). Malarz amator. Malarstwem zainteresował się w szkole średniej. W 1977 roku trafił do słynnej Akademii Pana Jana prowadzonej przez artystę malarza Jana Korcza. Pierwsze prace zaprezentował w 1979 roku w Domu Kultury Kolejarz na wspólnej wystawie z Jerzym Klincewiczem i Grzegorzem Romanczenką. Samodzielnie zadebiutował w 1982 roku wystawą malarstwa w Młodzieżowym Domu Kultury. Specjalizował się w malarstwie pejzażowym, a z czasem zainteresował się rysunkiem oraz historią i architekturą. Uznanie zdobył grafikami dawnego Gorzowa, na których przedstawił stare secesyjne kamienice w ich przedwojennym wyglądzie. Na podstawie starych pocztówek, fotografii i dokumentów archiwalnych odtworzył nieistniejące już domy tworzące dawną zabudowę śródmieścia. Grafiki stały się ilustracjami licznych publikacji, m.in. albumu Gorzów wczoraj i dziś / Landsberg gestern und heute (1998) i kalendarza ściennego (2009). Na podstawie dostępnych materiałów historycznych, źródeł archeologicznych oraz własnej wyobraźni podjął się próby rekonstrukcji dawnych obiektów, które nie zostały zdokumentowane w sposób graficzny, bądź taka dokumentacja się nie zachowała. Odtworzył przypuszczalny wygląd m.in. Kaplicy św. Urbana, wybudowanej przy kościele Mariackim (obecnie katedra) w XIV i rozebranej w pierwszej połowie XIX wieku, oraz kościoła św. Jerzego, funkcjonującego w latach 1360-1506 w lewobrzeżnej części miasta.

W 2013 roku w oficynie Muzeum Lubuskiego zaprezentował swoją wystawę pt. Dawne kamienice gorzowskie. Towarzyszyło jej wydanie specjalnej teki z grafikami. Jego prace prezentowane są w Galerii Sztuki Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie.

Odznaczony m.in. Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2017). [ Dane na dzień: 19.11.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Zbigniew Olchowik
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY