AKADEMIA PANA JANA

Grupa plastyczna utworzona w 1972 roku przez gorzowskiego artystę malarza » Jana Korcza.

W jej skład weszli młodzi i utalentowani plastycy amatorzy, członkowie sekcji malarskiej działającej przy Domu Kultury Kolejarz. Jeszcze w tym samym roku jedynym opiekunem plastyków został J. Korcz. Zajęcia z malarstwa odbywały się w plenerze, krótki czas w salach na terenie kina Capitol, a później w pracowni J. Korcza. Akademię tworzyli: Andrzej Biały, Czesław Frątczak, Mirosław Maciążek, Jerzy Michalski, Jan Pastwa, » Juliusz Piechocki i Marek Pilarski. Grupa zadebiutowała pod koniec 1972 roku wystawą w Muzeum Państwowym (obecnie » Muzeum Lubuskie), na której zaprezentowano 69 prac olejnych, akwarel, temper, akryli i gwaszy. W tym samym czasie niektórzy członkowie grupy wystawiali swoje prace także na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, w poznańskim BWA i w gorzowskim Klubie EMPiK. Grupa ograniczyła działalność w połowie lat 70., gdy jej najzdolniejsi członkowie (m.in. J. Piechocki i J. Michalski) podjęli studia plastyczne.

W 1977 roku Jan Korcz, na kilkanaście miesięcy, skupił wokół siebie kolejną grupę utalentowanej młodzieży, w skład której weszli: Sergiusz Borysewicz, Krzysztof Czerko, » Wiktor Czyżewski, Stanisław Fisher, Jerzy Klincewicz, » Roman Piciński, Wacław Piciński i » Grzegorz Romanczenko.

W różnym okresie czasu z pomocy J. Korcza korzystało wielu amatorów i zawodowych plastyków gorzowskich, którzy nie byli członkami Akademii, ale w wielu opracowaniach i publikacjach są do niej przypisywani. [ Dane na dzień: 16.02.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Gazeta Gorzowska"; [2] - "Kolekcja 750-lecia. Korcz" - Gabriela Balcerzak - 2007; [3] - Roman Piciński
Zobacz też :  » KLUBY, ORGANIZACJE, STOWARZYSZENIA | » PLASTYCY, FOTOGRAFICY | » TWÓRCY