DRECZKA Janusz [1958- ]

Janusz Dreczka Właśc. Janusz [Paweł] Dreczka. Wiceprezydent Gorzowa Wlkp. (2015-2016). Doradca premiera Kazimierza Marcinkiewicza i dyrektor Wydziału Zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Społecznik i działacz kultury.

Urodzony w Gorzowie Wlkp. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące i AWF w Gorzowie Wlkp. oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Prawa i Administracji). Pracował w Zespole Szkół Budowlanych i Szkole Podstawowej nr 21 (jako zastępca dyrektora). Pracował w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie jako dyrektor Wydziały Infrastruktury, Wydziału Organizacyjnego i Wydziału Zdrowia oraz jako dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Był też dyrektorem Lubuskiego Szpitala Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu. W czerwcu 2015 roku został powołany przez prezydenta miasta Jacka Wójcickigo na stanowisko wiceprezydenta Gorzowa odpowiedzialnego za sprawy społeczne, m.in. edukację, kulturę, sport i pomoc społeczną. Z funkcji zrezygnował w sierpniu 2016 roku.

Pisze i publikuje wiersze (m.in. tomik W cieniu słowa, 1995). Jest wiceprezesem Towarzystwa Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy. W 2007 roku zaangażował się w pozyskanie dla Gorzowa pamiątek po Irenie i Tadeuszu Byrskich - legendarnych reżyserach Teatru im. Juliusza Osterwy. W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza Słowika.

[ strona wymaga uzupełnienia ]

Zobacz też : ADMINISTRACJA, ZARZĄDZANIE | ANIMATORZY KULTURY | DZIAŁACZE SAMORZĄDOWI i POLITYCZNI | DZIAŁACZE SPOŁECZNI | ZNANI GORZOWIANIE