WIECZORKIEWICZ Mirosław [1958-2020]

Właśc. Mirosław [Andrzej] Wieczorkiewicz. Dziennikarz, wydawca, fotoreporter sportowy. Działacz społeczny.

Urodzony w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwent Akademii im. Jakuba z Paradyża. W 1989 roku wraz z Janem Delijewskim założył Agencję Reklamowo-Wydawniczą DeJaMir, która była wydawcą pism: "Gorzowiak. Tygodniowa Gazeta Popołudniowa", "Kurier Gorzowski" i "Sportowy Kurier Gorzowski", a także wydawnictw książkowych, w tym W przestrzeni tęczy – zbioru reportaży o najwybitniejszych ludziach kultury Gorzowa. Jako dziennikarz i fotoreporter współpracował z ogólnopolskimi pismami: "Tygodnikiem Żużlowym", "Sportem", "Przeglądem Sportowym", "Sportowcem", "Motorem", "Głosem Wielkopolskim" i "Kurierem Szczecińskim". Także z regionalnymi: "Ziemią Gorzowską", "Gazetą Lubuską" i "Gorzowskimi Wiadomościami Samorządowymi".

Od kilkudziesięciu lat zmaga się z postępującą utratą wzroku. Mimo to, od 1973 roku (pierwsza publikacja w dzienniku "Sport"), należał do czołowych polskich fotoreporterów sportowych. Jego zdjęcia publikowały renomowane pisma sportowe w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Danii, Niemczech i Szwecji. Pasjonował go sport żużlowy. Pracował jako fotoreporter przy kilkuset imprezach najwyższej rangi. W jednym roku uczestniczył aż 124 imprezach sportowych, w tym w mistrzostwach świata na lodzie w Ałma Acie. W 2004 roku, z powodu niemal całkowitej utraty wzroku, wycofał się z zawodu.

Od 1974 roku współpracował z KS Stal Gorzów. Był pomysłodawcą pierwszych w Polsce pomeczowych konferencji prasowych z udziałem zawodników i trenerów. Pełnił funkcję kierownika Biura Prasowego Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym (2004). Współpracował przy sztuce teatralnej Zapach żużla (Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie, 2010). Laureat XVI Plebiscytu "Tygodnika Żużlowego" na "Zdjęcie Sezonu 2005". Autor kilku wystaw o tematyce sportowej, w tym Świat speedway'a zatrzymany w kadrze (Gorzów i Kostrzyn, 1997) i Edward Jancarz – pamiętajmy Go takim, jaki był na torze, poświęconej jednemu z najwybitniejszych żużlowców Polski (Gorzów, Galeria "Ars", 2005). Jest autorem zdjęcia, które posłużyło rzeźbiarzowi Andrzejowi Moskalukowi za wzór pomnika Edwarda Jancarza, odsłoniętego w 2005 roku. W 2013 roku był bohaterem reportażu radiowego Ryszarda Rachlewicza pt. Powrót do życia (Radio Zachód, cykl Czas na reportaż).

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi (2012), Srebrną Odznaką Polskiego Związku Motorowego (2003).

Działał w Polskim Związku Niewidomych. Był członkiem Prezydium Krajowej Rady Niewidomych Diabetyków, a także przewodniczącym Rady Studentów Niepełnosprawnych oraz członkiem Rady Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (późnej Akademia im. Jakuba z Paradyża) w Gorzowie Wielkopolskim. [ Dane na dzień: 19.08.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Zobacz też : DZIAŁACZE SPOŁECZNI | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY | » ŻUŻEL