Pionier gorzowskiej fotografii studyjnej. Założyciel rodzinnego zakładu fotograficznego "Foto Wrzos", działającego w latach 1961-2007.
Urodzony w Baranowiczach (obecnie Białoruś). Z Gorzowem Wlkp. związany od 1945 roku. Zmarł tamże. Rodzinnie powiązany z Sylwestrem Koralewskim, właścicielem najstarszego w Gorzowie zakładu fotograficznego. Także jego uczeń. Uprawnienia czeladnicze uzyskał w latach 50. ub. wieku. Jego pierwszy zakład fotograficzny został zarejestrowany na II piętrze kamienicy przy ulicy Wandy Wasilewskiej 18 (obecnie ulica generała Władysława Sikorskiego 34), w której parter i I piętro należało do zakładu Foto-Koralewski. Nie posiadając własnego atelier, pracował głównie poza zakładem, wykonując m.in. zdjęcia ślubne, pogrzebowe, tabla absolwentów szkół, itp. W 1961 roku przy ulicy Łokietka 35 założył własny zakład "Foto Wrzos". Prowadził go z żoną Jadwigą Paszkiewicz (również uczennica Sylwestra Koralewskiego), a w latach późniejszych także z pomocą córek: Romualdy, Anny i Wioletty. Jako jeden z pierwszych w Gorzowie uatrakcyjniał fotografie wykorzystując, do zdjęć różne eksponaty i żywe zwierzęta. Uwieczniał gorzowian przy kucyku (często zaprzęgniętym do małej bryczki), z miniaturową małpą czy psem bernardynem. Dzieci fotografował m.in. w samochodzie poruszanym pedałami, w miniaturze samolotu sprowadzonego ze Świnoujścia, przy sztucznym słoniu, w stroju góralskim albo wojskowym. Najwięcej tego typu zdjęć powstało przy zakładzie na ulicy Łokietka, w parku Wiosny Ludów i na ulicy Chrobrego, koło kina Słońce.
Jako jeden z pierwszych fotografów w mieście używał wielkoformatowego aparatu studyjnego typu Globica i maszyny bębnowej do suszenia odbitek fotograficznych. Przez całe życie fotografował tylko na materiałach czarno-białych, ale już w latach 70. ub. wieku podejmował próby wprowadzania na rynek fotografii barwionej specjalnymi odczynnikami chemicznymi.
Po jego śmierci (w 1991 roku) zakład, z pomocą córek, prowadziła jego żona Jadwiga Paszkiewicz, wcześniej zajmująca się głównie retuszem i barwieniem zdjęć. Z czasem ograniczyła działalność do zdjęć robionych w technice Polaroid (fotografie głównie do dokumentów, uzyskiwane w trzy minuty) i wykonywania odbitek amatorskich. Współpracowała też z gorzowskimi szkołami przy robieniu zdjęć absolwentów. "Foto Wrzos" istniał do 2007 roku. H. Paszkiewicz jest bohaterem krótkometrażowego filmu » Dominiki Muniak pt. » Gorzowska Aleja Osobowości. Hipolit Paszkiewicz (2021), zrealizowanego w technice paper cut. [ Dane na dzień: 22.02.2022 ]