KINO SŁOŃCE

Kino Słońce Najstarsze i najdłużej działające kino w Gorzowie Wlkp. Otwarte w grudniu 1948 roku. Do 1975 roku największa i najnowocześniejsza placówka tego typu w mieście. Zlikwidowane w 2007 roku i zaadaptowane na lokal z dyskoteką.

Mieściło się przy ulicy Chrobrego 2, w części budynku, w którym już przed wojną działał lokal rozrywkowy Kyffhauser i kino o tej samej nazwie. Rozpoczęło działalność 18 grudnia 1948 roku pokazem włoskiego filmu Dzieci wojny. Dwukondygnacyjne, z balkonem, posiadało widownię dla 563 osób. Podczas przebudowy w 1960 roku w kinie zamontowano - pierwszy w mieście - ekran do wyświetlania filmów panoramicznych i nowoczesną aparaturę projekcyjną. Widownia została zmniejszona do 505 miejsc, w tym 195 (w 10 rzędach) na balkonie. Pierwsze filmy w tej technice: SF Milcząca gwiazda i western Mściciel z Laramie, wyświetlono 1 maja 1960 roku. Wyświetlany kilka miesięcy później polski film Krzyżacy (również w wersji panoramicznej) okazał się najbardziej dochodową projekcją w historii kina. Przez wiele tygodni seanse odbywały się non stop przez całą dobę, z dwugodzinną przerwą (między czwartą a szóstą rano) na sprzątanie kina. Sprzedano bilety za kwotę 722 tys. złotych, przy ówczesnej średniej wynoszącej 40 tys. za film.

W 1999 roku w Słońcu zainstalowano nowoczesną aparaturę nagłaśniającą: nowe głośniki stereo, subwoofer oraz głośniki surrundowe (te ostatnie tylko na balkonie), a pierwszym pokazanym filmem był Operacja Samum. Popularnością cieszyły się seanse specjalne, m.in. pokazy sylwestrowe z lampką szampana o północy czy maratony filmowe, jak np. składający się z trzech części Władca Pierścieni. II Liceum Ogólnokształcące raz w roku organizowało w kinie Noc Filmową.

Po wybudowaniu nowoczesnego kina Kopernik (1975) straciło na znaczeniu, a po otwarciu multikina Helios (2007) zostało zamknięte. Ostatni seans odbył się 2 sierpnia 2007 roku (Szklana pułapka 4). Po likwidacji kina w budynku tym mieścił się punkt Zakładów Sportowych, a później pub i dyskoteka.

Jednym z kierowników kina był Marian Marcinkiewicz, późniejszy kierownik kina Kopernik, a ostatnimi dzierżawcami: Barbara Dańska, Jarosław Szkwarkowski i Arkadiusz Marcinkiewicz – również kierownik kina Kopernik. Dwaj ostatni w 2004 roku zawiązali spółkę Gorzowskie Kina S.C. [ Dane na dzień: 10.10.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.kinofan.eu; [2] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [3] - Jarosław Szkwarkowski
Zobacz też : INSTYTUCJE, PLACÓWKI, ZAKŁADY | MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ | TEATR, FILM