KORALEWSKI Sylwester [1921-1989]

Sylwester Koralewski Pionier gorzowskiej fotografii studyjnej. Założyciel rodzinnego zakładu Foto-Koralewski, najstarszego w mieście i jednego z najstarszych w woj. lubuskim zakładu fotograficznego.

Urodzony w Poznaniu. W Gorzowie mieszkał od 1945 roku. Zmarł tamże. Uczeń poznańskiego mistrza fotografii Dionizego Sulczyńskiego, współwłaściciela firmy Mertens Nost Sulczyński i Spółka. W 1945 roku przy ulicy Sikorskiego 34 (wcześniej znanej jako Wandy Wasilewskiej 18) otworzył pierwszy w Gorzowie zakład fotografii studyjnej. Od 1945 roku czeladnik, a od 1946 mistrz w zawodzie fotografa. Od 1946 roku zakład prowadził wraz z żoną Romualdą, czeladnikiem fotografii. Członek komisji przyznającej uprawnienia w zawodzie fotografa. Członek Cechu Rzemiosł Różnych, a w latach 1973-1981 członek zarządu cechu. W jego zakładzie praktykowali bądź pracowali uznani później gorzowscy fotografowie, m.in. Ireneusz Ilnicki, Zenon Kmiecik, Florian Masalski i Hipolit Paszkiewicz. Jako pierwszy, bądź jako jeden z pierwszych, w Gorzowie i województwie wprowadzał techniczne nowości, jak fotografia kolorowa (w 1992 roku jako pierwszy zamontował w zakładzie minilab) czy zdjęcia do dokumentów w trzy minuty oparte na technologii Polaroid.

Fotografią zajmował się także jego ojciec Stanisław Koralewski, który od 1927 roku świadczył usługi fotograficzne w Poznaniu, a po wojnie w Babimoście. W 1983 roku kierowanie zakładem Foto-Koralewski przejął syn Sylwestra - mistrz fotografii - Jarosław Koralewski (do 2001 roku), w 2001 roku jego wnuk Paweł Koralewski (czeladnik fotografii), a od 2004 roku zakład prowadzi synowa Katarzyna Koralewska (mistrz fotografii). [ Dane na dzień: 26.01.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów rodzinnych
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: fotokoralewski.pl [2] - Jarosław Koralewski
Zobacz też :  PLASTYCY, FOTOGRAFICY