HEJNAŁ GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Hejnał Gorzowa Wielkopolskiego Także: Hejnał miejski. Krótki utwór muzyczny skomponowany na trąbkę przez Jana Kupczyńskiego. Od 2013 roku jeden z najważniejszych – obok flagi miasta i herbu miasta – symboli Gorzowa Wielkopolskiego.

Wybrany przez komisję (wiceprezydent Gorzowa Bogusław Andrzejczak, naczelnik wydziału kultury Lidia Przybyłowicz, muzycy: Szczepan Kaszyński, Bolesław Malicki i Jan Markuszewski, muzykolog Katarzyna Sikorska, dziennikarka Radia "Gorzów Plus" Wanda Milewska i dziennikarka "Gazety Wyborczej" Renata Ochwat) spośród 55 propozycji 30 autorów. Zatwierdzony został przez Radę Miasta i zagrany po raz pierwszy 5 grudnia 2001 roku. Obok podstawowej wersji na trąbkę solo, utwór rozpisany jest też na dwie i trzy trąbki. Hejnał odtwarzany jest codziennie w południe z budynku Urzędu Miasta oraz grany podczas doniosłych uroczystości miejskich. Zapis nutowy utworu jest załącznikiem nr 4 do Statutu Miasta i podlega ochronie prawnej.

W październiku 2013 roku dokonano ponownego nagrania hejnału. Nowa aranżacja została przygotowana pod kierownictwem dyrygent Moniki Wolińskiej z Filharmonii Gorzowskiej, a w nagraniu wzięli udział trębacze: Tadeusz Sinkowski, Tomasz Dąbrowski i Jakub Domański. [ Dane na dzień: 13.12.2013 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: zbiory Urzędu Miasta
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Materiały Urzędu Miasta
Zobacz też : INSYGNIA i SYMBOLE MIASTA