WOLIŃSKA Monika

Dyrygent Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej (2013-2017). Także skrzypaczka i pedagog. Pierwsza Polka w historii, która dyrygowała w nowojorskiej Carnegie Hall.

Urodzona w miejscowości Chełm (woj. lubelskie). Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (w 1998 roku dyplom w specjalności prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych u Janusza Staneckiego i w 2000 roku dyplom w klasie skrzypiec u Henryka Bałabana), a także Akademii Muzycznej w Warszawie (2003, klasa dyrygentury symfoniczno-operowej Ryszarda Dudka). Jako dyrygent zadebiutowała w czerwcu 2003, prowadząc Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Ukończyła też kursy mistrzowskie prowadzone m.in. przez Antoniego Wita (w Wiedniu, gdzie została wyróżniona przez orkiestrę Badener Philharmoniker nagrodą dla najlepszego uczestnika kursu), Gabriela Chmurę, Kurta Masura i Pierre'a Bouleza (w ramach Lucerne Music Festival w Szwajcarii). W 2007 w Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Współpracowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Olsztyńskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Polską Orkiestrą Radiową, a także Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu i Orkiestrą Kameralną Moscovia. W sezonie 2007/2008 była stałym dyrygentem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. 2009 roku w nowojorskiej Carnegie Hall poprowadziła Susquehanna Symphony Orchestra. Była pierwszą polską dyrygentką i jedną z nielicznych dyrygentek na świecie, które dyrygowały w tej prestiżowej sali.

Jako asystent dyrygenta współpracowała z Jerzym Semkowem (od 2004 roku) i Krzysztofem Pendereckim (w sezonie 2007/2008). Ma w swoim dorobku prawykonania i nagrania archiwalnych utworów symfonicznych Richarda Wagnera, Richarda Straussa i Piotra Czajkowskiego, a także utworów kompozytorów współczesnych.

W Gorzowie jako dyrygent zadebiutowała w listopadzie 2012 roku, prowadząc gościnnie Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej. W tym samym roku wygrała konkurs na stanowisko jej dyrygenta i dyrektora artystycznego. Obie funkcje objęła z początkiem 2013 roku, zastępując założyciela i pierwszego szefa orkiestry Piotra Borkowskiego.

Jako skrzypaczka grała z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Filharmonii Bydgoskiej i Capellą Bydgostiensis, a także zespołami kameralnymi. Wykłada na stanowisku adiunkta w Katedrze Dyrygentury na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2004 otrzymała stypendium Ministra Kultury. Jest autorką książki Stanisław Wisłocki. Dyrygent-pedagog (2004, AM Warszawa). W 2017 roku znalazła się w finałowej szóstce najlepszych dyrygentek z całego świata, wyłonionych w drodze konkursu, otrzymując zaproszenie do programu 2017 Hart Institute for Women Conductors, w Operze w Dallas. W 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną, za całokształt pracy artystycznej i osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, przyznaną przez Prezydenta Miasta Chełm. [ Dane na dzień: 8.04.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - portal: www.culture.pl [tam: Małgorzata Kosińska]; [2] - "66-400.pl"; [3] - portal: www.monikawolinska.com
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW