MILEWSKA Wanda [1951- ]

Dziennikarka prasowa i radiowa. Współzałożycielka Fundacji "Złota Jesień", prowadzącej Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Autorka książek i blogerka.

Urodzona w Gorzowie. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego nr II (1969), Akademii Rolniczej w Szczecinie (1974) i Dziennikarskiego Studium Podyplomowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2005). W latach 1992-2002 związana z rozgłośniami radiowymi Radio "Gorzów" i Radio "Gorzów Plus". Prezenterka serwisów informacyjnych oraz autorka audycji o tematyce kulturalnej (np. Podwieczorek nie we wtorek czy popularyzujące muzykę klasyczną Muzyka niejedno ma imię i Dwa łyki klasyki), społecznej (m.in. Poznaj swojego dzielnicowego, Vademecum Radia Gorzów, Z radiem w kuchni, ABC zdrowia) i przyrodniczej (np. Kwadrans ekologiczny i Na naszej działce). W latach 90. współpracowała jako korespondentka z niemiecką telewizją RTL 7. Była też dziennikarką pisma diecezji zielonogórsko–gorzowskiej "Aspekty", w którym zajmowała się tematyką religijną, kulturalną i ekologiczną. Także rzecznik prasowy Chrześcijańskiego Forum Społecznego diecezji. Korespondentka Katolickiej Agencji Informacyjnej (od 1995 roku) oraz dziennikarka czasopisma Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych "Niepełnosprawni Tu i Teraz".

W 1991 roku była współzałożycielką Fundacji "Złota Jesień", której pozostaje dyrektorem. W latach 2000-2016 pracowała w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Fundacji "Złota Jesień", a od 2016 roku pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gorzowie.

Jest autorką kilku książek, m.in.: Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję (2011), Życie w kancelarii (2012, wspólnie z mamą Ireną Świecik), Piruetta (2016, dla młodzieży), Coś mi w duszy gra (2018, tomik wierszy) i Artysta znaczy wiele (2018, sylwetki artystów i twórców związanych z regionem gorzowskim). Jej poezje opublikowano w pracach zbiorowych: Zakochany Targówek. Antologia wierszy dla dorosłych (2019) i Zakochany Targówek. Antologia wierszy dla dzieci (2019). W 2007 roku otrzymała wyróżnienie ...za akcenty regionalne i walory wychowawcze... w konkursie literackim im. Ireny Dowgielewiczowej (opowiadanie pt. Nauczyciel nigdy nie umiera), a w 2010 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Multimedialnym Konkursie pt. Chopin w XXI w., za prowadzenie chopinowskich aktualności lokalnych w internecie.

W latach 90. działała w Gorzowskim Towarzystwie Teatralnym przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. W 2001 roku była członkiem jury w konkursie na hejnał Gorzowa Wielkopolskiego. Od 2015 roku prowadzi własny blog milpress. Aktualności kultura społeczeństwo kościół. Miłośniczka muzyki klasycznej. Posiada kolekcję miniatur instrumentów muzycznych, którą zaprezentowała na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta (2018). Stypendystka Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w dziedzinie literatury (2020). Członek wspierający Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim (2020).

Wymieniona w Leksykonie polskiego dziennikarstwa (2000, Elżbieta Ciborska). [ Dane na dzień: 1.07.2020 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Wanda Milewska
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | PISARZE