MILEWSKA Wanda [1951- ]

Dziennikarka prasowa i radiowa. Współzałożycielka Fundacji "Złota Jesień", prowadzącej Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Autorka książek i blogerka.

Urodzona w Gorzowie. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego nr II (1969), Akademii Rolniczej w Szczecinie (1974) i Dziennikarskiego Studium Podyplomowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2005). W latach 1992-2002 związana z rozgłośniami radiowymi Radio "Gorzów" i Radio "Gorzów Plus". Prezenterka serwisów informacyjnych oraz autorka audycji o tematyce kulturalnej (np. Podwieczorek nie we wtorek czy popularyzujące muzykę klasyczną Muzyka niejedno ma imię i Dwa łyki klasyki), społecznej (m.in. Poznaj swojego dzielnicowego, Vademecum Radia Gorzów, Z radiem w kuchni, ABC zdrowia) i przyrodniczej (np. Kwadrans ekologiczny i Na naszej działce). W latach 90. współpracowała jako korespondentka z niemiecką telewizją RTL 7. Była też dziennikarką pisma diecezji zielonogórsko–gorzowskiej "Aspekty", w którym zajmowała się tematyką religijną, kulturalną i ekologiczną. Także rzecznik prasowy Chrześcijańskiego Forum Społecznego diecezji. Korespondentka Katolickiej Agencji Informacyjnej (od 1995 roku) oraz dziennikarka czasopisma Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych "Niepełnosprawni Tu i Teraz".

W 1991 roku była współzałożycielką Fundacji "Złota Jesień", której pozostaje dyrektorem. W latach 2000-2016 pracowała w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Fundacji "Złota Jesień", a od 2016 roku pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gorzowie.

Jest autorką kilku książek, m.in.: Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję (2011), Życie w kancelarii (2012, wspólnie z mamą Ireną Świecik), Piruetta (2016, dla młodzieży), Coś mi w duszy gra (2018, tomik wierszy), Artysta znaczy wiele (2018, sylwetki artystów i twórców związanych z regionem gorzowskim) i Ameryka miła sercu. Kansas - Kraina Uśmiechu (2020). Jej poezje opublikowano w pracach zbiorowych: Zakochany Targówek. Antologia wierszy dla dorosłych (2019) i Zakochany Targówek. Antologia wierszy dla dzieci (2019). W 2007 roku otrzymała wyróżnienie ...za akcenty regionalne i walory wychowawcze... w konkursie literackim im. Ireny Dowgielewiczowej (opowiadanie pt. Nauczyciel nigdy nie umiera), a w 2010 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Multimedialnym Konkursie pt. Chopin w XXI w., za prowadzenie chopinowskich aktualności lokalnych w internecie.

W latach 90. działała w Gorzowskim Towarzystwie Teatralnym przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. W 2001 roku była członkiem jury w konkursie na hejnał Gorzowa Wielkopolskiego. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego (2008). Od 2015 roku prowadzi własny blog milpress. Aktualności kultura społeczeństwo kościół. Miłośniczka muzyki klasycznej. Posiada kolekcję miniatur instrumentów muzycznych, którą zaprezentowała na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta (2018). Stypendystka Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w dziedzinie literatury (2020). Członek wspierający Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim (2020).

Wymieniona w Leksykonie polskiego dziennikarstwa (2000, Elżbieta Ciborska). [ Dane na dzień: 12.01.2021 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Wanda Milewska
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | PISARZE