FLAGA GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Flaga Gorzowa Wielkopolskiego SZTANDAR GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO. Trójkolorowy, najważniejszy obok herbu i hejnału, symbol miasta, ustanowiony 6 maja 1901 roku przez Zarząd Miejski Landsbergu. Przyjęto wówczas barwy występujące w herbie miasta: czerwoną (orzeł), białą (tło) i zieloną (koniczyna w szponach orła), ale ułożone w odwrotnej kolejności (1).

W 1994 roku samorząd Gorzowa Wielkopolskiego podjął uchwałę o przywróceniu flagi jako symbolu miasta i utrzymaniu przedwojennej kolorystyki dla poszanowania tradycji i uznając taką kolejność jako bliższą układowi flagi Polski. Zgodnie z uchwałą flagę tworzy prostokątny płat tkaniny, o proporcjach 11:6, składający się z trzech tej samej szerokości prostokątnych pasów w kolorach: zielonym, białym i czerwonym. Pośrodku flagi może być umieszczony wizerunek herbu miasta.

Flaga bądź flaga z herbem Gorzowa wykorzystywana jest podczas świąt i uroczystości, posłużyła też jako wzór m.in. na szarfę przyznawaną Honorowym Obywatelom Miasta.

W 1980 roku na podstawie flagi, po raz pierwszy w historii Gorzowa Wlkp., ustanowiono Sztandar Miasta. Jego pierwotna wersja funkcjonowała do 1989 roku. Później, przez kilka lat nie był używany. Nowy wzór sztandaru Gorzowa został opracowany w 1994 roku i przyjęty (obowiązuje do dzisiaj) uchwałą Rady Miasta w 1995 roku. Na jednej z jego stron znajdują się cztery trójkątne pola: zielone, czerwone i dwa białe. Na lewym białym trójkącie umieszczono złoty napis "Gorzów Wlkp", a na prawym białym wypisane są trzy daty: "1257" (rok założenia miasta), "1945" (przyłączenie miasta do Polski) i "1995" (ufundowanie sztandaru). Na drugiej stronie znajdują się godło państwowe, umieszczone na dwóch białych i dwóch czerwonych trójkątach, oraz napisy: "Rzeczpospolita" (na górze sztandaru) i "Polska" (na dole). Sztandar ma wymiary 105 na 105 cm. Poświęcony został 28 marca 1995 roku podczas obchodów 50-lecia polskości Gorzowa. [ Dane na dzień: 13.06.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: materiały Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Przypisy: (1) - Według zasad weksykologii barwy flagi powinny być ułożone (od góry do dołu) zgodnie z ważnością kolorów tworzących herb miasta, czyli: czerwona, biała i zielona.

Źródła: [1] - "Księga Pamiątkowa Miasta Gorzowa Wielkopolskiego" - praca zbiorowa [tam: Dariusz A. Rymar] - 2000; [2] - "Miasto na siedmiu wzgórzach" - Krystyna Kamińska i Zbigniew Rudziński - 2007
Pozycje [1] i [2] w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : INSYGNIA i SYMBOLE MIASTA