WYSOCKA Maria [1953-2017]

Właśc. Maria [Anna] Wysocka. Działaczka kultury, dyrektorka Domu Kultury "Małyszyn". Laureatka "Motyla" - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2007).

Urodzona w miejscowości Węgliniec (obecnie woj. dolnośląskie). Zmarła w Skwierzynie (woj. lubuskie). Z Gorzowem związana od końca lat 70. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie (1980, pedagogika pracy kulturalno-oświatowej). Wieloletni pracownik Klubu "Gong" Gorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Wojewódzkiego Domu Kultury w Gorzowie. W latach 1996-2013 dyrektorka Domu Kultury w Małyszynie [DK Małyszyn]. Działała w DKF "Megaron". Popularyzatorka muzyki klasycznej. Jedna z pomysłodawców i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Muzyka w Katedrze", Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Serenada nad Wartą" (2005-2010) oraz cykli muzycznych "Koncerty Plenerowe w Parku Róż" (park Wiosny Ludów) i "Osiem koncertów na osiem wieków miasta", przygotowanych w roku Jubileuszu 750-lecia Miasta Gorzowa (2007).

Zyskała uznanie jako pomysłodawczyni i organizatorka ciekawych koncertów muzyki poważnej, operetkowej i operowej, organizowanych w DK Małyszyn i adresowanych nie tylko do mieszkańców osiedla Małyszyn. Także wieczorków pt. "Śpiewać i tańczyć każdy może" kierowanych do seniorów, wieczorów poetycko-muzycznych poświęconych pamięci zmarłych ludzi kultury Gorzowa oraz cyklicznego "Babskiego Raju" organizowanego w marcu z okazji Dnia Kobiet. Przez kilka lat prowadziła turnieje literackie poświęcone polskim pisarzom i adresowane do uczniów gimnazjów, na które przyjeżdżali reprezentanci szkół nawet spoza regionu gorzowskiego. Była inicjatorką i organizatorką wielu konkursów plastycznych, m.in. dwuedycyjnego (z okazji świąt Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia) "Moja kartka świąteczna".

Zasłużony Działacz Kultury (1987). W 2003 roku nominowana przez redakcję tygodnika "Tylko Gorzów" do tytułu "Gorzowianina Roku". Pochowana na cmentarzu w podgorzowskiej Baczynie. [ Dane na dzień: 16.04.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Współpraca: Krystyna Kamińska

Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | DZIAŁACZE SPOŁECZNI