SZYMANEK Anna [1937- ]

Anna Szymanek Znana też jako: Anna Szymanek-Lange. Artysta malarz, ceramik. Uprawia również rysunek i grafikę użytkową. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1964). Laureatka Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2018).

Urodzona w miejscowości Starodworce (Wileńszczyzna, Polska, obecnie Litwa). W Gorzowie mieszka i tworzy od 1979 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki. Dyplom uzyskała w 1964 roku. Od tego roku uczestniczy w konkursach, wystawach i plenerach organizowanych w kraju, za granicą, a przede wszystkim w woj. lubuskim. Po przyjeździe do Gorzowa pracowała m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury (obecnie Grodzki Domu Kultury).

Do połowy lat 80. podstawową dziedziną jej wypowiedzi artystycznej była ceramika. Ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować, teraz wypowiada się głównie w rysunku i w malarstwie pastelami. Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych.

W latach 1964-2006 prace Anny Szymanek były pokazywane na ponad 80 wystawach zbiorowych. Systematycznie uczestniczy w wystawach Zielonogórskiego Okręgu ZASP, Salonie Jesiennym, wcześniej Złotym Gronie, w Przeglądach Plastyki Gorzowskiej. Jej ceramiki pokazywane były na prestiżowych wystawach w Niemczech (Frankfurt n. O., Eisenhüttenstadt, Müllrose, Poczdam), Jugosławii (Belgrad), na Łotwie (Jurmała) i w Belgii (Eupen). Także w ośrodkach ważnych dla polskiej ceramiki, m. in. w Bolesławcu, Książu i Wrocławiu. W ostatnich latach zapraszana jest na Impresje Mikołowskie, Beskidzkie Integracje Sztuki, Triennale z Martwą Naturą, Jurajską Jesień, wystawę pt. Łąka organizowaną przez Muzeum Zamojskie w Zamościu. Wystawy po tych zdarzeniach prezentowane są zazwyczaj w kilku salonach i miastach. Prace ceramiczne i obrazy Anny Szymanek włączone zostały do zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., BWA w Gorzowie Wlkp., BWA w Szczecinie i BWA w Sieradzu, są w zbiorach urzędów miast w Tychach, Mikołowie, Gorzowie Wlkp., we Frankfurcie n. O. i Rydze na Łotwie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą: w Anglii, Francji, Holandii, Szwecji, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, w Japonii i USA. Dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

Anna Szymanek zorganizowała ponad 60 interdyscyplinarnych plenerów artystycznych z udziałem plastyków z Polski i z zagranicy, m. in. Ogólnopolskie Spotkania Twórców „Rezerwat malarskiej uważności” na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wlkp. (od kilku lat odbywają się one w Gliśnie). Prace z tych plenerów prezentowane są na dorocznych wystawach, a najlepsze wchodzą do miejskiej kolekcji sztuki.

Była inicjatorem powstania i kustoszem Galerii Pod Pocztową Trąbką, mieszczącej się na poczcie głównej przy ulicy Jagiellończyka 4 w Gorzowie Wlkp. W 2017 roku została uhonorowana srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. [Dane na dzień: 14.10.2018]

Autor: Krystyna Kamińska / zdjęcie: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY