SYGIER Józef [1943- ]

Józef Sygier Muzyk, wokalista, autor tekstów, poeta. Założyciel » Kapeli Retro.

Urodzony w okolicach Tarnopola(1). Z Gorzowem związany od początku lat 60. Pracownik Przedsiębiorstwa Konserwacji i Eksploatacji Urządzeń Wodno-Melioracyjnych (1966-1984), Wojewódzkiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych (1985-1988), » Zespołu Szkół Mechanicznych (1988-1998) i Gorzowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego (1998-2002).

Muzyczny samouk. Wokalista, akordeonista, perkusista, także trębacz. Debiutował w latach 60. jako wokalista okazjonalnymi występami na scenie legendarnej kawiarni » Wenecja. Od lat 60. grał na trąbce w zespole bez nazwy, który w latach 70. (z J. Sygierem jako wokalistą i akordeonistą) zdobył lokalne uznanie jako Librysi. W 1989 roku był współzałożycielem (wraz ze Zbigniewem Raminiakiem) kapeli » U Zbycha, w której (do 1996 roku) był wokalistą i perkusistą. W okresie gry w kapeli napisał kilkanaście tekstów piosenek do zapożyczonej muzyki (polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej), m.in. » Gorzowskie Mosty, Siboney, » Letni deszcz, a także Wiatr i my (do muzyki Z. Raminiaka) oraz Skarga cygana, do której sam skomponował także muzykę. Nagrania grupy z tego okresu znalazły się na wydanej w 2003 roku kasecie magnetofonowej pt. Gorzowskie mosty.

W 1997 roku założył własną Kapelę Retro, która zadebiutowała w tym samym roku w Słubicach. Pierwotnie kapela przedstawiała własne interpretacje piosenek z repertuaru m.in. Mieczysława Fogga, Mariana Hemara, Marii Koterbskiej, Marty Mirskiej, Jerzego Petersburskiego, Jerzego Połomskiego czy zagranicznych wykonawców jak Tom Jones i Vladimir Kosma. Powstały również piosenki z tekstem J. Sygiera do muzyki innych autorów, m.in.: Quando, Amor, Sorrento, Ama Pollo czy Zwiędłe liście. Repertuar kapeli uzupełnił w pełni własnymi kompozycjami (jako autor słów i muzyki, m.in. Prośba, Zawołaj mnie).

Okazjonalnie pisze wiersze. Jest m.in. laureatem nagrody w konkursie poetyckim Wychodzimy z szuflad zorganizowanym przez » Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie (1993). Publikował w tygodniku » "Ziemia Gorzowska". [ Dane na dzień: 7.11.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Bogdan Bloch
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Józef Sygier
Zobacz też : » MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW | » TWÓRCY