KAPELA RETRO

Kapela Retro Zespół wokalno-muzyczny założony w 1997 roku przez wokalistę, autora tekstów i muzyki Józefa Sygiera.

Zadebiutował w maju 1997 roku w Słubicach. Od początku istnienia tworzą go instrumentaliści z dużym doświadczeniem muzycznym. Pierwszy skład: Stefan Kalina (saksofon sopranowy), Henryk Kawczyński (gitara rytmiczna), Henryk Kotkowski (akordeon – obaj przez wiele lat grający w orkiestrach wojskowych) i J. Sygier (śpiew, instrumenty perkusyjne, prowadzenie, wcześniej związany z Kapelą u Zbycha). W jego repertuarze znalazły się polskie szlagiery lat 50., 60. i 70., a także standardy muzyki francuskiej, włoskiej i amerykańskiej. Z czasem także piosenki z Kresów Wschodnich (rosyjskie i ukraińskie), cygańskie i własne kompozycje J. Sygiera.

Uczestnik i laureat festiwali kapel podwórkowych, m.in. w Kaliszu Pomorskim (w 1999 roku wyróżnienie i nagroda publiczności) oraz w Łobzie (2009-2012). W 2010 roku kapela koncertowała w Drawsku Pomorskim obok zespołu Trubadurzy. Nieprzerwanie od 15 lat występuje podczas Dnia Energetyka w Dolnej Odrze koło Gryfina, a od 2008 roku daje cyklicznie charytatywne koncerty w Wielkopolskiej Klinice Onkologii w Poznaniu. Muzycy Kapeli Retro przygotowali wiele programów poetycko-muzycznych, m.in.: program literacki poświęcony gorzowskiemu poecie Wincentemu Zdzitowieckiemu (2007, z recytacją jego utworów przez J. Sygiera), Wieczór poezji i pieśni rosyjskich i ukraińskich (2010), Mój koncert (2011) czy 15 lat minęło (2012). W 2012 roku podczas prestiżowego koncertu w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju przedstawiła program na który złożyły się pieśni Kresów Wschodnich. Koncertuje głównie w woj. lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz w Niemczech. Ma w swoim dorobku płytę CD i dwa koncerty zarejestrowane na DVD.

W różnym okresie Kapelę Retro współtworzyli również: Bogusław Grzelak (kontrabas, obecnie nauczyciel gry na gitarze), Alojzy Nowak (akordeon, w latach 70. członek zespołu muzycznego grającego w legendarnym klubie NOT), Mirosław Sienicki (akordeon, związany z kapelą w 2003 roku, a obecnie koncertujący z własnym programem w Europie zachodniej, głównie we Francji) i Wojciech Sinkowski (akordeon, także organista w kościele przy ulicy Mieszka I w Gorzowie). Duży wpływ na repertuar grupy miało poszerzenie jej składu o wokalistkę Annę Stawską (2009, na co dzień pedagog klasy fortepianu w Szkole Muzycznej I stopnia).

W 2012 roku Kapela Retro obchodzi 15-lecie działalności. W 2017 roku otrzymała Odznaką Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. Skład od 2009 roku: Stanisław Dobrzański (akordeon), H. Kawczyński, Piotr Leśnicki (akordeon), Konrad Stachowiak (gitara basowa), A. Stawska i J. Sygier. [ Dane na dzień: 6.06.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Józef Sygier; [2] - materiały zespołu
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW