WENECJA

Wenecja Właśc. Café Voley am Stadtpark. Także: Café [Kaffee] Voley, Voley i Polonia. Legendarna kawiarnia i restauracja działająca w latach 1921-1969. Jeden z najpopularniejszych lokali gastronomiczno-rozrywkowych w powojennym Gorzowie.

Wybudowany w 1921 roku przy ówczesnej Küstrinerstraße 108 (teraz » ulica Sikorskiego) z inicjatywy restauratora landsberskiego i późniejszego właściciela kawiarni » Roberta Voleya, od nazwiska którego przyjął nazwę. Zyskał popularność dzięki malowniczemu położeniu: z drewnianą werandą wychodzącą na » Park Wiosny Ludów i usytuowaną na drewnianych palach nad rozlewiskiem » Kłodawki. Przez wiele lat kawiarnia z dancingiem, a krótko przed wojną, pod nazwą Voley i za sprawą nowego właściciela Kurta Illingera, z kabaretem i występami orkiestry Maxa Hernsdorfa.

W 1945 roku lokal przejął Franciszek Śmigielski. Pod nową nazwą Polonia zorganizował kawiarnię, a później także restaurację z dancingiem. Lokal został upaństwowiony i zamknięty w 1948 roku. Przejęty przez Spółdzielnię Pracy Usług Wielobranżowych, ponownie otwarty pod nazwą Wenecja w 1958 roku. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych miejsc Gorzowa lat 60. Zasłynął przede wszystkim z popularnych w tym czasie dancingów oraz gry uznanego już wówczas zespołu muzycznego » Mariana Klausa. Ważne miejsce spotkań gorzowskiej młodzieży. Mimo popularności lokalu, jego drewniana konstrukcja nie doczekała się remontu i z końcem 1969 roku, ze względu na zły stan techniczny drewnianej werandy, Wenecja została zamknięta. W latach 1970-1971 lokal został rozebrany.

W 2010 roku na ścianie budynku sąsiadującego z dawną Wenecją powstał mural autorstwa Jerzego Siczki przedstawiający przedwojenną Café Voley. W 2015 roku nakładem » Miejskiego Ośrodka Sztuki ukazała się książka pt. Café Voley opisująca historię kawiarni. [ Dane na dzień: 2.02.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: archiwum (ze zbiorów WiMBP)
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Gorzów Wielkopolski. Przewodnik po historycznych miejscach i dzielnicach" - Krystyna Kamińska - 2008
Pozycje dostępne w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : » MIEJSCA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ