KAPELA U ZBYCHA

Kapela u Zbycha Właśc. Gorzowska [Podwórkowa] Kapela u Zbycha. Zespół założony w 1989 roku przez Zbigniewa Raminiaka, od imienia którego przyjął nazwę.

Pierwotnie działał przy Klubie Nauczyciela. Pierwszy skład tworzyli: Bogdan Grzelak (kontrabas), Marek Grzywacz, Przemysław Raminiak (klarnet), Z. Raminiak (akordeon), Lech Serpina (skrzypce) i Józef Sygier (śpiew, instr. perkusyjne). Zadebiutował w maju 1989 roku na festynie w parku Wiosny Ludów. W repertuarze kapeli znalazły się piosenki przedwojenne, z lat 50. i 60., oparte na folklorze Warszawy i Lwowa, a także piosenki biesiadne. Wielokrotnie zmieniała skład, a jedynym stałym muzykiem - obok założyciela - był Lech Serpina. W różnych okresach kapelę tworzyli też: Wojciech Deneka (śpiew), Piotr Piątek (banjo, gitara akustyczna), Marek Pudełko (śpiew, gitara akustyczna, bęben) i Dariusz Romański (banjo, gitara akustyczna). Ostatni trwały skład od 2011 roku: Ryszard Kaczyński (banjo), Z. Raminiak i L. Serpina.

Piotr Piątek zmarł około 2007 roku, Marek Pudełko (związany z zespołem od 1994 roku, były aktor Teatru im. Juliusza Osterwy) w połowie 2011, a Wojciech Deneka (także aktor Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie, a później Teatru Nowego w Poznaniu) w 2013 roku. Lech Serpina, który po śmierci M. Pudełki przejął rolę wokalisty kapeli, na co dzień jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I Stopnia, a Józef Sygier, po rozstaniu się z kapelą, założył własną Kapelę Retro. Przemysław Raminiak (syn Zbigniewa) to znany dzisiaj pianista jazzowy.

W 2009 roku grupa obchodziła 20-lecie działalności. Koncertuje głównie w Gorzowie, ale występowała też we Czechach (Hutna Hora), Francji (Paryż) oraz w Niemczech (m.in. trasa z Theaterschiff, we Frankfurcie n/O i Berlinie), gdzie zdobyła sporą popularność. Jej nagrania ukazały się na kasecie magnetofonowej i płycie CD, wydanych własnym nakładem. [ Dane na dzień: 25.01.2016 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Zbigniew Raminiak; [2] - archiwum kapeli
Zobacz też : MUZYKA, TANIEC, ŚPIEW