GORDON Andrzej [1945-1992]

Andrzej Gordon Artysta malarz, plastyk. Jeden z najważniejszych gorzowskich twórców. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował również pejzaże i martwą naturę. Uprawiał malarstwo oraz grafikę tuszem i pastelami. Upamiętniony tablicą w » Alei Gwiazd na » Starym Rynku (1997).

Urodzony w Bydgoszczy. W Gorzowie mieszkał i tworzył od 1969 roku. Zmarł tamże. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1970). Swoją pierwszą autorską wystawę miał w Gorzowie Wlkp. w 1968 roku (w Muzeum Okręgowym - obecnie » Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta). Rok później związał się z miastem na stałe. W 1970 roku uzyskał dyplom z malarstwa (z wyróżnieniem) u prof. Dominika Studnickiego, a specjalizację z grafiki u prof. Andrzeja Rudzińskiego. Uznanie zdobył kontrowersyjnymi pracami łączącymi elementy sakralne i erotyczne. Swoją twórczość pokazał na ponad 40 indywidualnych wystawach w kraju i za granicą. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i konkursach (liczne nagrody i wyróżnienia). Gorzowianie mogli oglądać jego prace m.in. podczas Salonów Jesiennych (w latach 1972-1992) oraz w 1987 roku w Muzeum Zakładowym ZWCh Stilon - na autorskiej wystawie, uważanej za najważniejszą w jego karierze. Jego dorobek ocenia się na ponad 1 000 obrazów, grafik, pasteli, plakatów (m.in. dla » Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie), ilustracji do książek (np. Trafunek nieszczęśliwy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, wydaną przez Bibliotekę WSP w Zielonej Górze), itp.

Nie przywiązywał wagi do swojej twórczości. Większość obrazów rozdał znajomym. Chociaż żył i tworzył w Gorzowie, to tu pozostawił po sobie najmniejszy dorobek. Niewielkie zbiory posiada Muzeum Lubuskie, » Biuro Wystaw Artystycznych oraz » Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta. Większość jego prac (uznawanych za najwybitniejsze) znajduje się w zbiorach prywatnych, a spora część w Zielonej Górze: kolekcję malarstwa posiada Muzeum Ziemi Lubuskiej, a grafiki są w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (tamże). W 2022 roku Miejski Ośrodek Sztuki przypomniał artystę wystawą pt. Gordon. Malarz, który ukrzyżował kobietę.

W 1976 roku otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 1988 roku Srebrny Krzyż Zasługi. Członek nieformalnej kulturo- i opiniotwórczej grupy znanej jako » Stolik numer 1. W 2007 roku w serii » Kolekcja 750-lecia ukazała się książka Gordon pióra » Renaty Ochwat. Pochowany został na cmentarzu w rodzinnej Bydgoszczy. [ Dane na dzień: 11.03.2022 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: Jerzy Szalbierz
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Encyklopedia Gorzowa" - Jerzy Zysnarski - 2007; [2] - "Kolekcja 750-lecia. Gordon" - Renata Ochwat - 2007; [3] - "Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury" - praca zbiorowa [tam: Krystyna Kamińska] - 2007; [4] - "Nieznane fakty z życia Andrzeja Gordona (1945-1992). Przyczynek do gorzowskiej biografistyki" - Dariusz Rymar (Nadodrzański Rocznik Historyczno-Archiwalny nr 17) - 2010
Powyższe pozycje w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Zobacz też : » PLASTYCY, FOTOGRAFICY | » TWÓRCY | » ZNANI GORZOWIANIE