Zbigniew Rudziński - Multimedialna Encyklopedia Gorzowa
RUDZIŃSKI Zbigniew [1960- ]

Zbigniew Rudziński Turysta, krajoznawca, podróżnik i alpinista. Autor przewodników turystycznych. Założyciel i prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Gorzowskiej oraz Gorzowskiego Klubu Turystyki Górskiej PTTK Sępik. Pomysłodawca budowy Ośrodka Edukacji i Promocji Ochrony Przyrody i Turystyki PTTK w Mościcach koło Witnicy (woj. lubuskie). Autor wielu przewodników turystycznych.

Urodzony w Gorzowie. Od 1982 roku członek gorzowskiego Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a w latach 1984-1989 członek jego zarządu. W 1999 roku założył i został prezesem Oddziału PTTK Ziemi Gorzowskiej w Gorzowie Wlkp. Propagator turystyki pieszej, kajakowej i rowerowej. Zorganizował kilkaset wycieczek, rajdów i zlotów turystycznych po Gorzowie oraz po terenie woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego, w tym ponad 200 wycieczek dla młodzieży szkolnej. Zaprojektował ścieżki edukacyjne na Wzgórzach Wieprzyckich i ścieżki nordic walking w Gorzowie Wlkp. i powiecie gorzowskim. Oznakował turystyczny szlak konny Dąbroszyn – Nowe Polichno. Autor licznych publikacji o turystyce i przewodników dotyczących Gorzowa i okolic, m. in.: Szlaki rowerowe Gorzowa i okolic (2001), Gmina Kłodawa zaprasza do Puszczy Gorzowskiej (2004), Miasto na siedmiu wzgórzach (2007, wspólnie z Krystyną Kamińską), Chronione obszary przyrodnicze powiatu gorzowskiego (2008, wspólnie z Piotrem Charą), Rowerowy szlak zakonów rycerskich na Ziemi Lubuskiej (2008), Rowerowy szlak królewski (2009), Spacer po Gorzowie (2010) i Weekend w Gorzowie. Informator turystyczny powiatu gorzowskiego (2012) i Mały przewodnik po projektowanej trasie rowerowej Warta – Noteć (2012). Jest autorem przewodników także po innych rejonach Polski, np.: Zamki Sudetów polskich (1995) i Chojnik i okolice (1997). Wiele z tych pozycji zostało przetłumaczonych na język niemiecki i angielski. Autor prezentacji multimedialnej Gorzów znany i nieznany. Współorganizator corocznych wojewódzkich konkursów krajoznawczych dla dzieci i młodzieży Poznajemy Ojcowiznę i Konkursu Krasomówczego w Golubiu Dobrzyniu. W 2001 roku został członkiem grupy roboczej ds. turystki Euroregionu Pro Europa Viadrina.

W 1988 roku powołał do życia Gorzowski Klubu Turystyki Górskiej PTTK Sępik, którego został prezesem. Zorganizował ponad 40 wypraw m. in. w góry Islandii, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Austrii, Grecji i Krymu. Zdobył m. in. Mont Blanc w Alpach, Marmoladę w Dolomitach, Pico d'Aneto w Pirenejach, Etnę na Sycylii, Vichren w Pirynie, Musałę w Rile i Bobotov Kuk w Durmitorze.

Z zamiłowania fotograf. W październiku 2012 roku w galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta otwarto jego wystawę pt. Najpiękniejsze miejsca w Europie. [ Dane na dzień: 29.10.2012 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / zdjęcie: ze zbiorów Z. Rudzińskiego
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Zbigniew Rudziński; [2] - portal: www.zarabiajnaturystyce.pl
Zobacz też : ANIMATORZY KULTURY | AUTORZY PUBLIKACJI NAUKOWYCH i POPULARNONAUKOWYCH | DZIAŁACZE SPOŁECZNI | REGIONALIŚCI, HISTORYCY