ROMANOWSKI Ryszard [1955- ]

Właśc. Ryszard [Andrzej] Romanowski. Działacz sportowy i sędzia sportów motorowych. Kierowca, pilot, II wicemistrz Polski w rajdach samochodowych. Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny.

Urodzony w Gorzowie. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego (1974), Liceum Ekonomicznego (1976, Ekonomika pracy, płac i spraw socjalnych) i Politechniki Szczecińskiej (1984, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu). Członek Jachtklubu Budowlani Gorzów (patent żeglarski w 1972 roku). Później związany ze sportami motorowymi. Członek zespołu motocyklowego Stilmot (udział m.in. w II Ogólnopolskim Rajdzie pn. Znakiem Rodła [1974] oraz w Motocyklowych Pucharach Polski [1974-1976]). Od 1975 roku uczestnik rajdów samochodowych organizowanych przez Koło Automobilklubu przy ZWCh Stilon i rajdów popularnych (np. Puchar Dni Morza w Szczecinie, 1976), dzięki którym uzyskał licencję rajdową R II (1978).

Startował jako pilot z Andrzejem Szyjkowskim (m.in. 3. miejsce w szczecińskich eliminacjach Mistrzostw Polski Strefy Północno-Zachodniej, 1976, udział w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, 1983) i Markiem Radą (m.in. starty w mistrzostwach strefy, okręgu i Polski, w Rajdzie Elmot, 1981). Także serwisant w ich zespołach. Uczestnik rajdów na terenie dawnej NRD. W 1980 roku uzyskał licencję rajdową R I, a w 1984 roku odniósł swój największy sukces, zdobywając z A. Szyjkowskim tytuł II wicemistrza Polski w rajdach samochodowych w klasie A-700.

Od 1976 roku członek Automobilklubu Gorzowskiego [AG]. W nim także instruktor sportu samochodowego, przewodniczący Komisji Sportu Samochodowego i kierownik biura (1988-1990). Komisarz sportu samochodowego stopnia okręgowego (od 1977 roku) i państwowego (od 1982 roku). Od 1977 roku sędzia rajdowych mistrzostw okręgu, rajdów popularnych i szkół doskonalenia techniki jazdy. Także organizator rajdów, rajdów terenowych i Konkursowych Jazd Samochodowych (rajdów popularnych) w AG (od 1981 roku). W 1996 roku zrezygnował ze startów w rajdach.

W 1988 roku odbył praktykę sędziowską na samochodowym torze Mosport Trans-Am w Bowmanville (Ontario, Kanada). W 1990 roku był pomysłodawcą i jednym z organizatorów wyścigu ulicznego i ekspozycji pojazdów Auto Motor Show w Gorzowie na zamkniętym obwodzie (ulica Czereśniowa i przyległe), gdzie m.in. podczas wyścigu zaprezentował odrestaurowany przez siebie motocykl Triumph Speed Twin (rocznik 1950). Podjął się organizacji pierwszego w Gorzowie spotkania motocykli ciężkich i weteranów, kontynuowanych później przez Zakon Motocyklowy Night Riders (1995).

Po zakończeniu pracy w biurze Automobilklubu, od 1994 roku, właściciel filmy reklamowej, a później Agencji Informacyjnej RAR-Press. Startował w wyścigach samochodowych dziennikarzy, m.in. w Grand Prix Fiata na Torze Kielce, rajdach Toyoty szosowych i terenowych. Jako dziennikarz obsługiwał m.in. prestiżowe wyścigi Mille Miglia, Tributo Ferrari, także salony samochodowe w Genewie, Frankfurcie, itp. Autor publikacji o motoryzacji w specjalistycznych magazynach, m.in. "Il Quadrifoglio" (Włochy), "Mercedes Magazin" (Niemcy), "Motocykl", "Auto Moto", "V 12". Były współpracownik Radia GO oraz tygodników "Tylko Gorzów" i "Ziemia Gorzowska". Współpracuje z Telewizją Teletop (własny magazyn Moto Top). Współrealizator filmu dokumentalnego pt. Droga do Monte Carlo (2014). Od 2005 roku współpracownik magazynu technicznego "Design News" (USA), a od 2007 roku stały współpracownik polskiego magazynu technicznego "Projektowanie i Konstrukcje Inżynierskie" (motoryzacja, techniki lotnicze i jachtowe). [ Dane na dzień: 19.03.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródło: [1] - Ryszard Romanowski
Zobacz też : DZIAŁACZE SPORTOWI | MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | SPORTOWCY