DROGA DO MONTE CARLO

Film dokumentalny, zrealizowany w 2014 roku, opowiadający o najstarszym na świecie rajdzie samochodowym, którego trasa w latach 1969-1975 czterokrotnie prowadziła przez Gorzów.

Autorzy filmu, gorzowianie: Sebastian Górny (reżyseria), Romuald Liszka (zdjęcia) i Ryszard Romanowski (scenariusz) podjęli się próby przypomnienia historycznego rajdu samochodowego i klimatu, jaki mu towarzyszył, pokazania, jakie zainteresowanie i emocje wyzwalał wśród tysięcy gorzowian gromadzących się przy punktach pomiaru czasu i na ulicach podczas przejazdu samochodów przez miasto. Także wpływu rajdu na popularność i rozwój sportu motorowego w Gorzowie w latach 70. ub. wieku.

Zdjęcia do filmu powstały na trasie z Gorzowa do Monte Carlo (Monaco), prowadzącej jedną z historycznych tras wyścigu, m.in. przez przełęcz Col de Turini (Francja), Sisteron (w Alpach), Thoard (Francja) i Biella (Włochy). Materiał kręcono także m.in. w Malchin (Meklemburgia) - rodzinnym mieście Siegfrieda Marcusa (austriacki mechanik, uważany za "wynalazcę samochodu") i w muzeum w Turynie. Wzbogacają go rozmowy z kierowcami rajdowymi (gorzowianie Marek Rada, Andrzej Szyjkowski), a także uczestnikami rajdu, którzy w latach 70. w drodze do Monaco przejeżdżali przez Gorzów (Adam Smorawiński, Ryszard Żyszkowski) oraz z osobami w różny sposób związanymi z rajdem.

Premiera ponad 90-minutowego filmu miała miejsce w 28 stycznia 2015 roku w kinie 60 Krzeseł, z gościnnym udziałem A. Smorawińskiego. Wydany w formie DVD trafił do gorzowskich szkół, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta oraz Archiwum Państwowego w Gorzowie. Został zrealizowany przez Fundację Rozwoju Historycznego i Telewizję Teletop Gorzów, a współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gorzów i sponsorów.

Część nakręconego materiału została wykorzystana w pięcioodcinkowym serialu dokumentalnym emitowanym w Telewizji Teletop, przypominającym także historię motoryzacji w przedwojennym Gorzowie (Landsbergu), przez który przebiegał szlak dwóch innych maratonów samochodowych: Pekin-Paryż oraz Nowy Jork-Paryż. [ Dane na dzień: 25.06.2018 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Gazeta Wyborcza"; [2] - "Droga do Monte Carlo" - 2014 - materiał filmowy
Zobacz też : DOKUMENTY, WYDAWNICTWA O GORZOWIE | TEATR, FILM