POPIERSIE ZENONA BAUERA

Rzeźba upamiętniająca Zenona Bauera - Honorowego Obywatela Gorzowa Wielkopolskiego i byłego przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej [MRN]. Odsłaniana dwukrotnie: w 2015 i 2018 roku.

Popiersie ustawione z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gorzowa na skwerze przy ulicy Sikorskiego, przed Urzędem Miasta. Upamiętnia jednego z najdłużej urzędujących włodarzy Gorzowa, który przez 11 lat pełnił obowiązki przewodniczącego Prezydium MRN. Autorem popiersia jest gorzowski artysta rzeźbiarz Andrzej Moskaluk. W uroczystości odsłonięcia wzięli udział byli prezydenci miasta: Nikodem Wolski (1990-1992), Krzysztof Spychaj (1986-1988) i Bogusław Andrzejczak (1998) oraz urzędujący - Jacek Wójcicki (od 2014), a także posłanka Elżbieta Rafalska i rodzina Z. Bauera. W lutym 2016 roku w wyniku próby kradzieży popiersia przez nieznanych sprawców uszkodzone zostały elementy mocujące rzeźbę do cokołu. W marcu tegoż roku, ważący ok. 70 kg odlew, skradziony został bezpowrotnie.

W październiku 2018 roku Towarzystwo Miłośników Gorzowa, z pomocą radnych Rady Miasta z ugrupowania Kocham Gorzów, doprowadziło do ponownego odsłonięcia popiersia. Autorem rzeźby (odlanej w Śremie w nieco zmienionej formie) jest także A. Moskaluk. [ Dane na dzień: 18.01.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : MIEJSCA UPAMIĘTNIEŃ | POMNIKI, OBELISKI, TABLICE