POMNIK JANA KORCZA

Pomnik Jana Korcza Jeden z dwóch pomników, obok pomnika Ernsta Henselera, ustawionych w 2010 roku na skwerze obok Kłodawki, przy zbiegu ulic Łokietka i Chrobrego, upamiętniających najważniejszych malarzy przed- i powojennego Gorzowa.

Powstał z inicjatywy Jerzego Synowca i Arkadiusza Grzechocińskiego, pomysłodawców i założycieli Społecznego Komitetu Budowy Pomników. Autorką pomnika jest gorzowska artystka Zofia Bilińska. Model w gipsie, przedstawiający Jana Korcza siedzącego na kamieniu ze szkicownikiem opartym na kolanach i ołówkiem w dłoni, powstał w jej pracowni pomiędzy czerwcem a wrześniem 2009 roku, na podstawie fotografii autorstwa Waldemara Kućki. Odlew w brązie, o wadze 128 kilogramów i wysokości ok. 120 cm, wykonano w Zakładzie Odlewniczym Roberta Sobocińskiego w Szymanowie koło Śremu. Pomysłodawcą lokalizacji rzeźby jest artysta malarz i uczeń Jana Korcza, Juliusz Piechocki, członek tzw. Akademii Pana Jana. Oba pomniki odsłonięte zostały 31 stycznia 2010 roku na skwerze, który uchodzi za jedno z ulubionych miejsc pracy Jana Korcza.

W bruku przy nogach umieszczono tablicę z napisem: Jan Korcz. 01.01.1905 Sambor – 16.03.1984 Gorzów. Artysta malarz. Na obrazach uwiecznił Gorzów i okolice. Na kamieniu wmurowana została druga tablica z podziękowaniem i listą sponsorów, dzięki którym powstały oba pomniki, oraz datą ich odsłonięcia.

Druga rzeźba, przedstawiająca najbardziej znanego malarza landsberskiego Ernsta Henselera, ustawiona została w odległości kilku metrów od pomnika Jana Korcza. Jej autorem jest Andrzej Moskaluk. [ Dane na dzień: 20.03.2017 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - Zofia Bilińska; [2] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : MIEJSCA UPAMIĘTNIEŃ | POMNIKI, OBELISKI, TABLICE