BILIŃSKA Zofia [1942- ]

Zofia Bilińska Właśc. Zofia [Agnieszka] Bilińska. Znana też jako Zofia Dymczyk-Bilińska. Rzeźbiarka. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2008) i Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2016).

Urodzona w Iwacewiczach (Polesie). Od 1976 roku związana z Gorzowem Wlkp. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1962) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1968). Dyplom z rzeźby uzyskała w pracowni Magdaleny Więcek-Wnuk. W Gorzowie uczyła plastyki w szkołach podstawowych, a później poświęciła się wyłącznie własnej twórczości. Pracuje w kamieniu, brązie, ceramice i drewnie. Uprawia plenerową rzeźbę monumentalną oraz małe formy rzeźbiarskie. Jest autorką repliki jednego z symboli Gorzowa - fontanny Pauckscha (1997), odsłoniętej w 1896 roku i zniszczonej w 1941 roku, oraz wielu pomników w mieście: Więźniarek z Ravensbrück (cmentarz Świętokrzyski), Ofiar Stalinizmu (cmentarz komunalny), romskiej poetki Papuszy (park Wiosny Ludów), Pawła Zacharka (Bulwar Zachodni) i gorzowskiego malarza Jana Korcza (skwer przy ulicy Chrobrego). Zaprojektowała i wykonała płaskorzeźby naścienne i nagrobne upamiętniające zasłużonych gorzowian, m.in. Irenę Dowgielewicz (medalion na pamiątkowym kamieniu), ks. Kazimierza Łabińskiego (medalion na kamieniu przy kościele pw. Chrystusa Króla przy ulicy Woskowej), Floriana Kroenkego (tablica pamiątkowa na budynku przy ulicy Sikorskiego), Annę Makowską-Cieleń (medalion nagrobny na cmentarzu komunalnym i tablica na ścianie Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie), Papuszę (tablica na willi Lehmanna, siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta [WiMBP]), Włodzimierza Ćwiertniaka (medalion na tablicy pamiątkowej w hali sportowej przy ulicy Czereśniowej), Stanisławę Janicką (tablica w budynku Archiwum Państwowego), a także Egometa Brahtza (medalion na kamieniu upamiętniającym fundatora landsberskiego) i gen. Władysława Sikorskiego (tablica na budynku Urzędu Miasta). Także prace plenerowe, m.in.: na ścianie amfiteatru gorzowskiego (inspirowana twórczością malarza Andrzeja Gordona), "Macierzyństwo" (obecnie w ogrodzie przy Muzeum Lubuskim), "Ptaki" (przy zbiegu ulic Jagiełły i Warszawskiej, znane też jako "Żurawie"), "Panny" (w Kłodawce w parku Wiosny Ludów), niezachowana płaskorzeźba naścienna w restauracji "Nowa" przy ulicy Borowskiego (jedna z pierwszych prac artystki wykonana w Gorzowie) czy postać czarownicy na Studni Czarownic.

Jej prace (m.in. pomniki, fontanny) znajdują się w wielu miastach byłego województwa gorzowskiego (m.in. w Choszcznie, Drawnie, Międzychodzie i Reczu) oraz obecnie lubuskiego (m.in. w Gliśnie, Ośnie Lubuskim, Santocznie, Słubicach, Sulęcinie, Świebodzinie). Jest projektantką i autorką statuetki Słowika - Nagrody im. Janusza Słowika. Wiele projektów i prac wykonała bezpłatnie. Była prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury w Gorzowie.

W latach 80. była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Bierze udział w licznych konkursach i wystawach. Wielokrotnie nagradzana, m.in. na Triennale Rzeźby Portretowej w Gdańsku, Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, Ekologium – Biennale Rzeźby w Szczecinie, Salonach Jesiennych, Salonie Zimowym w Gorzowie i Zielonej Górze. Uczestniczka trzeciej edycji wystawy Pokolenia sztuki gorzowskiej (2013). Jej prace prezentowane są w Galerii Sztuki Regionalnej przy WiMBP w Gorzowie. W 2017 roku uhonorowana została brązowym Medalem Zasłużony dla Kultury Gloria Artis. W 2018 roku obchodziła jubileusz 50-lecie pracy twórczej, któremu towarzyszyła przekrojowa wystawa w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. W tym samym roku była bohaterką reportażu pt. Zosia, przygotowanego przez Izabelę Patek (Radio "Zachód"), w cyklu "Spotkanie z Reportażem Radiowym".

Zasłużony Działacz Kultury. Odznaczona Odznaką Honorową Związku Sybiraków, medalem Za Zasługi dla Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrodą Prezydenta Miasta Gorzowa, Nagrodą Wojewody Gorzowskiego, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". [ Dane na dzień: 15.04.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Zofia Bilińska" - 2018 - prac. zbiorowa; [2] - portal: www.mosart.pl; [3] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : PLASTYCY, FOTOGRAFICY | TWÓRCY