BILIŃSKA Zofia [1942- ]

Zofia Bilińska Właśc. Zofia [Agnieszka] Bilińska. Znana też jako Zofia Dymczyk-Bilińska. Rzeźbiarka. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka » Motyla - Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego (2008) i » Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2016).

Urodzona w Iwacewiczach (Polesie). Od 1976 roku związana z Gorzowem Wlkp. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1962) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1968). Dyplom z rzeźby uzyskała w pracowni Magdaleny Więcek-Wnuk. W Gorzowie uczyła plastyki w szkołach podstawowych, a później poświęciła się wyłącznie własnej twórczości. Pracuje w kamieniu, brązie, ceramice i drewnie. Uprawia plenerową rzeźbę monumentalną oraz małe formy rzeźbiarskie. Jest autorką repliki jednego z symboli Gorzowa - » fontanny Pauckscha (1997), odsłoniętej w 1896 roku i zniszczonej w 1941 roku, oraz wielu pomników w mieście: » Więźniarek z Ravensbrück (» cmentarz Świętokrzyski), Ofiar Stalinizmu (» cmentarz komunalny), romskiej poetki » Papuszy (» park Wiosny Ludów), » Pawła Zacharka (» bulwar zachodni) i gorzowskiego malarza » Jana Korcza (skwer przy » ulicy Chrobrego). Zaprojektowała i wykonała płaskorzeźby naścienne i nagrobne upamiętniające zasłużonych gorzowian, m.in. » Irenę Dowgielewicz (medalion na » pamiątkowym kamieniu), ks. » Kazimierza Łabińskiego (medalion na kamieniu przy kościele pw. Chrystusa Króla przy ulicy Woskowej), » Floriana Kroenkego (» tablica pamiątkowa na budynku przy » ulicy Sikorskiego), » Annę Makowską-Cieleń (medalion nagrobny na cmentarzu komunalnym i tablica na ścianie Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie), » Papuszę (tablica na » willi Hansa Lehmanna, siedzibie » Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta [WiMBP]), Włodzimierza Ćwiertniaka (medalion na » tablicy pamiątkowej w hali sportowej przy ulicy Czereśniowej), Stanisławę Janicką (tablica w budynku Archiwum Państwowego), a także Egometa Brahtza (medalion na kamieniu upamiętniającym fundatora landsberskiego) i gen. Władysława Sikorskiego (tablica na budynku Urzędu Miasta). Także prace plenerowe, m.in.: na ścianie » amfiteatru gorzowskiego (inspirowana twórczością malarza » Andrzeja Gordona), » Macierzyństwo (obecnie w » ogrodzie przy » Muzeum Lubuskim), Ptaki (przy zbiegu ulic Jagiełły i Warszawskiej, znane też jako Żurawie), Panny (w » Kłodawce w parku Wiosny Ludów), niezachowana płaskorzeźba naścienna w restauracji Nowa przy ulicy Borowskiego (jedna z pierwszych prac artystki wykonana w Gorzowie) czy postać czarownicy na Studni Czarownic.

Jej prace (m.in. pomniki, fontanny) znajdują się w wielu miastach byłego » województwa gorzowskiego (m.in. w Choszcznie, Drawnie, Międzychodzie i Reczu) oraz obecnie lubuskiego (m.in. w Gliśnie, Ośnie Lubuskim, Santocznie, Słubicach, Sulęcinie, Świebodzinie). Jest projektantką i autorką statuetki Słowika - » Nagrody im. Janusza Słowika. Wiele projektów i prac wykonała bezpłatnie. Była prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury w Gorzowie.

W latach 80. była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Bierze udział w licznych konkursach i wystawach. Wielokrotnie nagradzana, m.in. na Triennale Rzeźby Portretowej w Gdańsku, » Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, Ekologium – Biennale Rzeźby w Szczecinie, Salonach Jesiennych, Salonie Zimowym w Gorzowie i Zielonej Górze. Uczestniczka trzeciej edycji wystawy » Pokolenia sztuki gorzowskiej (2013). Jej prace prezentowane są w » Galerii Sztuki Regionalnej przy WiMBP w Gorzowie. W 2018 roku obchodziła jubileusz 50-lecie pracy twórczej, któremu towarzyszyła przekrojowa wystawa w » Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp. W tym samym roku była bohaterką reportażu pt. Zosia, przygotowanego przez » Izabelę Patek (Radio "Zachód"), w cyklu » Spotkanie z Reportażem Radiowym.

Zasłużony Działacz Kultury. Odznaczona Odznaką Honorową Związku Sybiraków, medalem Za Zasługi dla Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, Nagrodą Prezydenta Miasta Gorzowa, Nagrodą Wojewody Gorzowskiego, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego i brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017). [ Dane na dzień: 15.04.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Zofia Bilińska" - 2018 - prac. zbiorowa; [2] - portal: www.mosart.pl; [3] - "Gazeta Wyborcza"
Zobacz też : » PLASTYCY, FOTOGRAFICY | » TWÓRCY