MORAWSKA Maria [1931-2018]

Właśc. Maria [Jadwiga] Morawska. Aktywna uczestniczka życia kulturalnego Gorzowa Wielkopolskiego. Malarka. Opiekunka i propagatorka literackiej spuścizny po poecie i prozaiku Zdzisławie Morawskim.

Urodzona w Zielonce (obecnie woj. mazowieckie). Z Gorzowem związana od 1945 roku. Zmarła w Bobrowcach, woj. mazowieckie, gmina Mszczonów. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie (1951) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydział Biologii). Pracowała m.in. w Gorzowskiej Wytwórni Makaronów. W latach 1962-1992 żona poety i prozaika Zdzisława Morawskiego. Po jego śmierci pisała wspomnienia o nim (m.in. "Pegaz Lubuski" 2007 nr 16), recenzowała publikacje (m.in. Dzieje jednego poematu "Lamus" 1996 nr 1-2). W 1995 roku staraniem M. Morawskiej ukazała się książka pt. Dwa poematy (KMT Lamus), na którą złożyły się utwory: Ziemia dla żywych i Kamień częścią ziemi, a w 1997 roku w Filii Książki Mówionej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie, w 5. rocznicę śmierci Z. Morawskiego, otwarto wystawę pt. Rejs przez ciche źródła, przygotowaną według jej koncepcji. W czerwcu 2018 roku, zgodnie z jej wolą, Jolanta i Robert Czeszejko-Sochaccy – rodzina Marii i Zdzisława Morawskich - przekazali gorzowskiej książnicy spuściznę po poecie.

Jedna z pierwszych uczestniczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku (1993, Legitymacja UTW nr 3). Prowadziła też jego pierwszy sekretariat. Była w komitecie założycielskim Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2003). Działała m.in. w sekcji turystycznej, prowadzonej przez Alfreda Kielaka, i plastycznej u Eugeniusza Jaszkula, w zajęciach których uczestniczyła 25 lat. Malowała głównie pastelami. Uczestniczka wielu wystaw malarskich, w tym także indywidualnych, m.in. wyróżniona za pejzaż pt. Melancholia podczas Gorzowskiego Przeglądu Sztuk Wizualnych (2011). Wielokrotnie angażowała się w akcje społeczne na rzecz miasta.

Pochowana została w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Gorzowie obok Zdzisława Morawskiego. [ Dane na dzień: 9.01.2019 ]

Autor: Kazimierz Ligocki / również zdjęcie
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.
Zobacz też : DZIAŁACZE SPOŁECZNI