ASPEKTY

Aspekty Właśc. "Aspekty. Pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie". Miesięcznik o tematyce religijno-społecznej wydawany od 1985 roku, pierwotnie w Gorzowie Wlkp., a obecnie w Zielonej Górze.

Drukowany na powielaczu w formacie A4 i nakładzie do 300 egz. Pierwszy (nieujawniony) skład redakcyjny: Jerzy Korolewicz, Jerzy Maciejewski, Kazimierz Marcinkiewicz, Roman Rutkowski i Marzena Tarułka. Później również Bogusław Kiernicki oraz okazjonalnie Stanisław Wicik i Marek Robak. Od początku 1987 roku "Aspekty" wydawane były pod patronatem kurii biskupiej w Gorzowie, w nowej szacie graficznej (drukowane na offsecie w drukarni oo. kapucynów w Zakroczymiu) i nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Redakcja powiększyła się o Marka Brodę, Andrzeja Flügela i Grażynę Pytlak (w latach 1989-1993 również redaktor naczelna). Przez ówczesne władze komunistyczne pismo uznawane było za nielegalne, a cenzorzy domagali się od Kościoła zaprzestania wydawania "Aspektów" i ujawnienia nazwisk jego redaktorów. Po interwencji władz czasopismo zostało zawieszone na kilka miesięcy, by ostatecznie - za zgodą biskupa Józefa Michalika - powrócić w grudniu 1987 roku.

We wrześniu 1988 roku czasopismo po raz pierwszy ukazały się z jako "Aspekty. Gorzowski Biuletyn Katolicki". Po raz pierwszy też podano nazwiska piszących tam publicystów. W 1989 roku stały się miesięcznikiem diecezji gorzowskiej i drukowane były w nakładzie 20 tys. egzemplarzy. Obecnie redagowane są w Zielonej Górze i ukazują się jako Katolickie Pismo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Są dodatkiem do tygodnika katolickiego "Niedziela". [ Dane na dzień: 18.12.2011 ]

Autor: Kazimierz Ligocki
Prawa autorskie do tekstów i zdjęć zastrzeżone ©.

Źródła: [1] - "Aspekty"; [2] - "Encyklopedia Solidarności" - praca zbiorowa - 2010
Zobacz też : MEDIA, DZIENNIKARZE, WYDAWNICTWA | RELIGIE, KOŚCIOŁY, DUCHOWIEŃSTWO